Anatolian Rock Revival Project Altıncı Yılını Doldurdu

Anatolian Rock Revival Project geçtiğimiz günlerde altıncı yılını doldurdu. Bilmeyenler için, Anatolian Rock Revival Project (Anadolu Rock Diriliş Projesi) gönüllü illüstratörlerin Anadolu Rock’ın nadide eserlerini eşsiz illüstrasyonlar ile birleştirdikleri bir sanat projesi. Bu sanat projesinin amacı, kendi beyanlarına göre, Türkiye’nin Rock tarihinden (1964-1980) pek bilinmeyen eserleri gün ışığına çıkarmak; herkesin duymasını, öğrenmesini sağlamak.

Gökhan Yücel tarafından başlatılan bu projede muhteşem illüstrasyonların yanı sıra eserlere İngilizce alt yazı eklenerek Anadolu Rock dünyaya tanıtılıyor. Çoğu eserin birden fazla dilde alt yazı seçeneği mevcut, bununla beraber video açıklamalarında eserin sanatçısıyla ilgili bilgiler bulmak da mümkün. Proje YouTube kanalı üzerinden ilerliyor ve kâr amacı gütmüyor. Anadolu Rock meraklıları için hazine niteliği taşıyan bu kanalda bilmediğin bir çok parçayı keşfedeceğine eminim. Projenin kurucusu Gökhan Yücel bir röportajında “Bugün Türkiye’de yaşayan insanların, müzik tarihimizin bazı dönemlerine dair bilgisi maalesef çok kısıtlı. 80 sonrasında doğan kuşakların böyle bir dönemin varlığından haberdar olması, müzikal anlamda muazzam bir seviyeye ulaştığımızı birinci elden deneyimlemesi ve bundan ilham alması çok değerli.” ifadelerini kullanıyor.

Projenin Anadolu Rock ve saykodelik rock  için dijital bir kütüphane olduğunu söyleyebilirim. Ancak bunların yanında “bu parçanın mutlaka dinlenmesi, bilinmesi gerek” diye düşündükleri eserleri de görmek mümkün. Proje, her bir şarkıya özel olarak tasarlanmış birbirinden güzel illüstrasyonlar eşliğinde pek de haberdar olmadığımız müzik kültürümüzde benzersiz bir yolculuk sunuyor. İllüstrasyonları ayrıca incelemek istersen projenin Twitter ve Instagram hesaplarını takip etmeni öneririm. Böyle bir projeden haberdar olduğun için kendini çok şanslı hissedeceksin. Videoların yorumlara göz gezdirmeyi unutma, eserlerin sahipleriyle karşılaşabilirsin.

İşte içindeki Anadolu Rock’ı canlandıracak 7 öneri: (Evet, eleyemedim…)

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Underdogs: Rynx
Önceki yazı
Ringo Starr’ın Doğum Gününe Davetlisiniz!

Başlıklardan...