Kim bu David Bowie?

Bir ikon olarak David Robert Jones ya da bilinen adıyla David Bowie, 1960’lardan günümüze kadar her döneme damga vurmayı başarmış bir isim. 2016’da hayata gözlerini yuman Bowie’nin en büyük amacı alt ve orta sınıfın da popüler olabileceğini insanlara göstermekti.   Ve hep bunun için uğraştı. Bowie,  Space Oddity’i çıkardığı sırada aya ilk kez ayak basıldığının haberleri yayımlanıyordu ve bu şarkısıyla haberlere konu oldu. Aya ayak basma görüntüleri Space Oddity eşliğinde görüntülendi.

1967’de Londra’da Lindsay Kemp ile tanıştığında ilk albümünü çıkartmıştı. Sanat hayatı bu noktada  değişmeye başladı. Kemp, sahne sanatı ve kostümler hakkında onu çok etkiledi. Bowie, aynı zamanda bir sanatçıydı da. Birçok storyboard çizimi ile yarattığı karakterleri detaylandıran bir hikâye anlatıcısıydı. Modacılarla ortak oluşturduğu tasarımlarda ise kendi image-maker’lığını yaparak modaya öncülük ediyordu.

David Bowie’nin  yeni şeyler yapmaya olan isteği onu her zaman öne taşıdı. Yaratıcılığının sınırlarını zorlamayı seven ve zihninin uç noktalarına dahi ulaşmak isteyen Bowie, şarkı sözü yazmak için bir program geliştirdi. “Verbasizer” adını verdiği rastgele kelime seçen program ile sonsuz ihtimaller arasından her daim anlamlı şeyler oluşturuyordu. Bowie; müzisyen, söz yazarı, aranjör, aktör, dansçı, prodüktör, sanatsever, koleksiyoner ve en önemlisi bir dâhiydi. Sanat yaratıcılıksa eğer, David Bowie sanat eserinin ta kendisiydi.

10 Ocak 2016 günü, yeni albümü Blackstar’ın yayınlanmasından ve 69 yaşına girmesinden iki gün sonra hayatını kaybeden Bowie, kariyeri boyunca yeni akımların, yeni anlayışların doğmasına sebep olan birçok esere imza attı. Onlarca detay düşünülerek kurgulanan albümleriyle, görünüşüyle, yarattığı konseptleriyle ve hikâyeleriyle, yalnızca 20. yüzyılın değil, sanat tarihinin en önemli figürlerinden biri oldu.

Birçok sinema filminde canlandırdığı karakterlerle de özdeşleşen David Bowie’nin en unutulmaz performanslarından biri şüphesiz ki The Labyrinth filmindeydi.

Ömrüne 26 albüm, 52 film sığdırmış. tarihte en önemli sanatçılardan biri olarak gösterilir ve Lady Gaga, Nadonna gibi sayısız yıldıza örnek olmuştur.

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Lütfen Peşimizi Bırak
Önceki yazı
Van Gogh’tan Theo’ya Mektuplar

Başlıklardan...