Müzikal Dinlemeye Başlamak İsteyenlere Bir Rehber

Müzikal Dinlemeye Başlamak İsteyenlere Bir Rehber

Müzikal, oldukça geniş ve içerisinde birden fazla sanat dalını kapsayan bir tür. Türe aşina değilseniz karmaşık, tuhaf ya da cringe gelebilir. Ama eğer tutkunuysanız, büyük ihtimalle müzikal kültürünü özellikle performans sanat dallarının en yükseği olarak tanımlarsınız. Türle ile ilgili daha detaylı konuştuğum podcasti dinlemek isterseniz diye şuraya iliştiriyorum:

Gelelim rehber kısmımıza. Sadece sahnede değil, birçok tür içerisinde müzikali görmeniz mümkün. Zaten maalesef ülkemizde de çok yaygın sergilenmeyen bu türü sahnede izlemeniz zor olabilir. O yüzden ilk olarak dijital üretimlerden başlayalım.

Eğer ben filmciyim diyorsanız:

  1. Operadaki Hayalet (2004): Orijinali Gaston Leroux tarafından yazılan bu roman, Broadway klasiklerinden biri. 2004 yılında da beyaz perdeye uyarlandı ve bugün bir klasik haline dönüştü. Özellikle romantik temalı bir filmle müzikallere giriş yapmak isterseniz, bu film doğru tercih olacaktır.

 

  1. Into the Woods (2014): Yıldızlar dolu bir kadrosu olan bu film Stephen Sondheim’ın yarattığı ünlü müzikalin sinemaya uyarlanan hali. Ünlü masalların; Cinderella, Rapunzel, Kırmızı Başlıklı Kız gibi hikayelerini birbirine bağlayan bu müzikal gerçekten izlemesi çok keyifli. Zaten müzikalleri en iyi yapan Disney’in işi.

 

  1. La La Land (2016): Damien Chazelle tarafından yönetilen, çıktığı yılda büyük yankı uyandıran bu film modern denebilecek müzikallerden. Hem yakın tarihde yapılmış olması hem romantik hikayesiyle hem de tanıdık melodileriyle eminim müzikallere bakış açışınızı değiştirecek.

 

Eğer ben dizi olarak alayım diyorsanız:

  1. Glee: Ryan Murphy’nin yapımcılığını üstlendiği gerçek anlamda müzikale doyacağınız bu dizi, konu alarak lise ve gençlik dönemini ele alıyor ve bunu müzik yoluyla izleyiciye anlatıyor. Sık sık ünlü konukların dahil olduğu bu diziye hafif bir dizi arıyorsanız başlayabilirsiniz.

 

  1. High School Musical: The Musical: The Series Hepimizin çocukken izlediği bizim için klasik olan bu seriyi bu sefer dizi olarak deneyimleyebilirsiniz.

 

 

3. Schmigadoon: Müzikallerden korkan bir çiftin kendilerini müzikalde hapsolmuş bulmasını anlatan bu komedi dizisi, müzikallerle müzikal yaparak dalga geçiyor. Benim de henüz izleme fırsatı bulamadığım bu diziye bakabilirsiniz.

 

İlla sahnede izliyeceksiniz:

  1. Hamilton: Son yılların en iyi işlerinden biri Hamilton oldukça uzun ve detaylı olmasına rağmen şarkılarını insanların dillerine dolamayı başardı. Lin-Manuel Miranda’nın zekasından çıkan bu işi orijinal oyuncu kadrosuyla kaydedilmiş halini mutlaka izlemelisiniz.

2.Diana The Musical: Henüz izlemediğim bu müzikal Amerikan yerine İngiliz işleri tercih edenler için bir seçenek       olabilir.

 

  1. Alice Müzikali: Türkiye’de yapılmış ve Türkçe olan bu müzikal kesinlikle izlenmeye değer.

 

Eğer yok bana direkt müzik kısmından bahset diyorsanız:

  1. Moulin Rouge: Bu ünlü müzikalin Broadway albümü kulaklarınıza iyi gelecek.

 

  1. Dear Evan Hansen: Tıpkı bir kitap okur gibi dinleyebileceğiniz bir müzikal.

  1. The Greatest Showman: Yıldız dolu kadrosu ve tanıdık sesleriyle bu hit dolu albümü dinleyebilirsiniz.

 

Kategori: Genel
Etiketler: , , ,
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
This Is Tamino
Önceki yazı
Tiyatroya Farklı Bir Bakış: Zorlu’dan Dijital Sahne

Başlıklardan...