Sean Connery’e Veda

Maalesef, yaşayan en büyük aktörlerden biri olan Sean Connery de 2020 yılında aramızdan ayrılan efsaneler kervanına katıldı.

Connery, ilk ve –şahsi düşünceme göre- en iyi James Bond performansının sahibiydi. Tam 7 filmde Bond’a hayat veren Connery, karizmatik bir performansla haleflerine (George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan, Daniel Craig) ışık tuttu. 007 serisinin yanında The Untouchables, The Man Who Would Be King, The Hunt for Red October ve Indiana Jones and the Last Crusade gibi yapımlarda da rol alan Connery, yıllar içinde adını sinema tarihine altın harflerle yazdırdı.

2000 yılında Kraliçe tarafından şövalye ilan edildi ve “Sir” unvanını almaya hak kazandı. 2006’da Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldığı tören sırasında emekliliğini açıkladı. (Takip eden yıllarda emekliliğin ne kadar keyifli olduğundan bahsedecekti.) 2012’de vizyona giren ve İskoçya’nın CGI teknolojisi kullanılan ilk animasyonu olma özelliğini taşıyan “Sir Billi” sesiyle de olsa yer aldığı son yapım oldu.

Sir Sean Connery bugün hayata huzur içinde veda etti ama gittiği yerde kendinden önceki efsaneler tarafından karşılanacak şüphesiz. Kim bilir belki de Vincent Gardenia’yla beraber 1988’de kazandığı En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı hakkında tatlı bir atışmaya başlamışlardır bile.

Kategori: Haberler
Etiketler: , , ,
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Nerede O Eski Halloween’ler!
Önceki yazı
Gelmiş Geçmiş En İyi Coverlar! (Bizce)

Başlıklardan...