“Şimdi Nerede?”: fun.

Fun. 2008-2015 yılları arasında aktif olan, ve 2010’ların başına tam anlamıyla damga vuran bir alternatif rock-pop grubuydu. Onları özellikle “We Are Young” şarkısıyla tanımanız muhtemel. Peki ne oldu da 7 senedir gözlerden (ve kulaklardan) uzaklar?

The Format isimli indie pop grubunun 2008 yılında dağılması üzerine solist Nate Ruess müzikten uzak kalamadı, böylece Jack Antonoff ve Andrew Dost ile birlikte “fun.” grubunu kurdular. Ekip, yedi senelik kısa birlikteliğinde sadece iki albüm yayınladı ancak bir döneme damgasını basa basa vurdu. Özellikle Janelle Monáe ile çıkardıkları We Are Young parçası, 2010’ları özetleyecek birkaç özel şarkıdan biri. Öyle ki dinlediğinizde o yıllara dönmeme ihtimaliniz yok denecek kadar az -en azından 4 dakika 13 saniye boyunca. Neticede bu şarkı ile listelerin zirvesine kuruldular ve Grammy ödüllerini kucakladılar. Aynı albümde yer alan (ve albümle aynı ismi taşıyan) “Some Nights” ve “Carry On” parçaları da azımsanamayacak başarılar elde etti. Fun. ayrıca Beyaz Saray’daki 4 Temmuz kutlamalarında da sahne aldı.

2014’te katıldıkları Jimmy Fallon’ın programında üçüncü albümün yolda olduğunu müjdelediler ve bu albümden bir single olan “Harsh Light”ı ilk kez seslendirdiler. Tarihler 4 Şubat 2015’i gösterdiğinde ise, resmi sitelerinden bir açıklama yayınladılar ve dağılmadıklarını ancak ara verdiklerini duyurdular. Nate Ruess solo kariyerine devam etme kararı alırken Andrew Dost film sektörüne adım attı, Jack Antonoff ise yoluna Bleachers isimli grupla devam etti. Böylece Harsh Light da Ruess’in ilk solo albümünde yer aldı. 2020 yılına geldiğimizdeyse The Format grubu tekrar birleşti. Böylelikle Nate Ruess de ilk göz ağrısına kavuşmuş oldu.

Her ne kadar ara verdiklerini söyleseler de, geçen yedi yıl bize 2010’lu yıllar gibi “fun.”ın da artık mazide kaldığını gösteriyor. Ancak müzikte imkansız diye bir şey olmadığı için, onları bir gün tekrar bir arada görürsek şaşırmayız ve şüphesiz ki çok seviniriz!

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
“House of Gucci” İncelemesi! (Spoilersız)
Önceki yazı
Bizi Giderek Heyecanlandıran Bir İsim; Dilan Balkay

Başlıklardan...