Biraz Şizofreni Biraz Klostrofobi

I’m Thinking of Ending Things (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum) filmi bu hafta Netflix’te yayınlanan ve en çok izlenen içeriklerinden biri oldu. Charlie Kaufman’ın yönetmenliğini yaptığı  film IMDB’de 8.7 puan alarak, 2019 yılında nasıl “Marriage Story” Netflix’in en çok konuşulan yapımı olduysa, 2020’de de kendisinin zirveyi oynayacağını belli etti.

Being John Malkovich, Adaptation ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmlerinin senaryosunu yazan Kaufman, bizi hayatımızın labirentlerinde zamansız bir yolculuğa çıkarıyor. Sakin bir yolculuk gibi başlayan film, ilişkiler hakkında ve insan psikolojisinin derinliklerinde dolanırken yalnızlığın hangi boyutlara varabileceğini anlatıyor.

Yapıtlarında yaşamın anlamı gibi konuların üzerinde duran Kaufman’ın, Iain Reid’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarladığı bu iki buçuk saatlik kafa karıştırıcı filmini izlemek epey bir çaba gerektiriyor. Filmin atmosferi karanlık ve ilerledikçe daha da karanlıklaşıyor. Filmdeki her karakterin içsel sıkışmışlığını, 4:3 formatı ile aktarılan bu klostrofobik ortam insanı bazen fazlasıyla bunaltıyor. Yani hiçbir ipucu vermeden özetle ruhunuzu yer yer daraltacak, gerilimli, durduk yere canınızı sıkacak bir film istiyorsanız buyurun izleyin.

“Her şeyin düzeleceği, hiçbir şey için geç olmadığı, tanrı’nın senin için bir planı olduğu, yaşın sadece bir sayıdan ibaret olduğu, gün doğumundan önce her zaman karanlık olduğu (umudun tükenmemesi gerektiği), her kötü şeyin iyi bir yanı olduğu, herkesin bir gün aşkı bulabileceği; hepsi palavra.”

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
5 Maddede Neden Lalalar Dinlemeliyiz?
Önceki yazı
Hollywood’da Bir Türk!

Başlıklardan...