Hollywood’da Bir Türk!

2018 yılında ilk kez bir Marvel filminin müziklerinin, kadın bir müzisyen tarafından yapılacağı açıklandı. Daha sonra bu film, müzikleri kadın bir besteciye ait filmler arasında en yüksek hasılatı elde eden film oldu. Bahsettiğim yapım Captain Marvel, tarihe geçen besteci ise bizden biri: Pınar Toprak!

Pınar Toprak gözlerini 1980 yılında İstanbul’da açtı. Burada İstanbul Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi. Takip eden süreçte rotasını Amerika’ya çevirdi ve ani bir kararla Boston’daki Berklee Müzik Okulu’nda film müziği eğitimi aldı. Zaman içerisinde çeşitli yüksek bütçeli filmlerin müziğini yaptı fakat kariyerinin dönüm noktası, çağımızın en önemli film bestecilerinden olan Hans Zimmer’ın ekibine katılmasıyla oldu. Hayranı olduğu Zimmer’ın yanında zaten yetenekli olduğu alanda kendini daha da geliştirdi ve “Justice League” filminin müziklerini yapan ekipte yer aldı. Adını milyonlara duyurduğu çalışması ise, yazımın başında bahsettiğim Captain Marvel’ın müzikleri oldu. Artık sektörde söz sahibi insanlardan biri olarak çalışmalarına Stargirl dizisini, “Purl” isimli PIXAR animasyonunu ve Fortnite oyununu ekleyen Toprak, belgesel serisi McMillions’ın müzikleriyle Emmy adaylığına lâyık görüldü ve bunu başaran ilk Türk besteci oldu.

Pınar Toprak ismini bundan sonraki yıllarda da yüksek bütçeli filmlerde sıkça duyacağımızdan eminim. O üretmeye biz de gururlanmaya devam edeceğiz. Hatta kim bilir belki bir gün ülkemize ilk Oscar ödülünü getiren de kendisi olur.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Biraz Şizofreni Biraz Klostrofobi
Önceki yazı
İşte Bunu Seviyorum!

Başlıklardan...