Oha Bu Grup Cidden Türk Mü?

 

Bu hafta Twitter sayesinde keşfettiğim bir gruptan bahsedeceğim: The Away Days!

Grubun Türk olduğunu anlayınca kibarlığın bir kenara bırakılmasına yeterince güldüysek, tweetin tepkilerine geçelim. Bu tweetten sonra benim gibi The Away Days’i yeni keşfeden,  dinler dinlemez “Oha bu grup cidden Türk mü?” diyenlerin sayısı oldukça fazlaydı. Öte yandan tweetin yanıtlarında before it was cool’cular da eksik olmadı. Gruba gelecek olursak, The Away Days aslında 2012 yılında kurulan bir Türk indie/dream pop grubu. Yaptıkları müziği shoegaze (bir alternatif rock alt türü) olarak da tanımlıyorlar.  2012 yılından beri yurt dışında bir çok festivalde sahne almış, Portishead gibi gruplara sahne açılışları yapmış ve Mayıs 2020’de son teklileri olan Sadness Will Last Forever’ı yayınlamışlar.

İsimlerinin hikayesini merak edenler için de eski röportajlarından birinde  “Away Days İngiltere’de kullanılan bir deyim. Örneğin Manchester United – Liverpool maçı olduğunda Liverpool taraftarları Manchester’a deplasmana gittiğinde geçirdikleri günlere “Away Days” deniyor. Gruba The Away Days adını verdik fakat İstanbul ya da Türkiye’ye ait hissetmediğimiz için değil, hiçbir yere ait hissetmediğimiz için.” şeklinde açıklıyorlar.

Yabancı sanılmanın bir iltifat olarak kullanılmadığını, Türk olmalarına şaşırılmasının sebebinin de gerek yaptıkları Avrupai tarzda müzik, gerek İngilizce şarkı sözleri ve gerekse sahnedeki tavırları sonucu İngiliz sanılmaları olduğunu da ekleyeyim.

Bu kadar bilgi yeter, eğer sen de “Oha bu grup cidden Türk mü?” demek istiyorsan şimdi keşfetme zamanı!

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Depresyon Savaşçısı
Önceki yazı
Ennio Morricone’ye Veda

Başlıklardan...