EDM’in Lana Sevdası

Günümüzün en büyük sanatçılarını bile etkisi altına almış hem güzelliği hem de sesiyle müzik dünyasında yeni bir çağın öncüsü olan Lizzy Grant ya da sahne adıyla Lana Del Rey’in başarısını küçümseyecek bir kişi bile olduğunu düşünmüyorum. Öyle bir isim ki Lana Del Rey, başka sanatçıların tarzını kendi yorumuyla baştan yaratmış, çoğu müzisyenin ulaşmak istediği son nokta olmuştur ve ilginçtir ki Lana Del Rey’in en çok etkisi altına aldığı müzik türlerinden biri de EDM’dir. Peki bunun sebebi ne olabilir, birlikte görelim.

Sesinin Evrenselliği

Lana Del Rey dinlerken hepimizin ilk dikkat ettiği şey sesine olan hakimiyeti olsa gerek. Hem tiz hem de pes seslerde oldukça güçlü olabilen sesi bunu yaparken aynı zamanda herkese hitap edilebilir olmasını sağlıyor. Yani günün birinde dedenizi Lana Del Rey dinlerken bulursanız şaşırmayın. Peki EDM Prodüktörleri niye bu kadar seviyor olabilir? Aslında bunun temel sebebi EDM’in kendisini daha çok pazarlayabilmek adına ana akım müziğe inmeye çalışması olabilir ve bunun için de herkesin sevebileceği isimlerin şarkılarına vokal yapması gerekiyor. Bunun için en iyi seçeneklerden biri de kesinlikle Lana Del Rey.

Tarzının Yeni Bakış Açıları Yaratması

Lana’nın şarkılarının, onu yorumlayan prodüktörleri yeni bir tarza yönlendirdiği yadsınamaz bir gerçek çünkü EDM’deki hafif vokal üstüne house-beat geleneği onunla başladı. Kulağa saçma bir gelenekmiş gibi gelebilir ama bunu özellikle Summertime Sadness ve West Coast şarkılarından sonra oluşan ivmelenme ile açıklayabiliriz. EDM prodüktörlerinin aradığı mutsuz ama keyif verici tat (hep hype olacak hali yok ya) o dönem sadece onda vardı. Ne Billie Eilish ne Melanie Martinez ne de Lorde o zamanlar bilinmiyorlardı. Zaten dediğim gibi Lana olmasa bu sanatçıların hiçbiri olmayabilirdi ya da Lorde’u Bubblegum Pop şarkıları söylerken bulabilirdik.

Söz Yazarlığının Kuvveti

Söz yazarlığı konusunda da Lana’ya diyecek laf yok. Bu konuda gördüğümüz en başarılı isimlerden biri olduğu apaçık ortada. EDM’de de çok fark edilmese de aslında sözlerin büyük önemi var. Aktarmak istediği mesajları ve sözleri müziğin ritmine, drop’una, akışına uydurabilmek için bir söz mühendisliğine ihtiyaç duyuluyor. Tabi doğal olarak da bunu en iyi yapan ve en çok tercih edilen isimlerden biri de şüphesiz Lana Del Rey.

Demem o ki EDM Prodüktörlerinin Lana’yı çokça kullanmalarının temel nedeni bunlar olabilir ve piyasayı bu kadar etkisi altına alan birini tercih etmek çok da mantıklı. İşte sizlere birkaç örnek, bakalım siz de böyle düşünüyor musunuz?

Ayrıca temmuz ayında çıkacak olan yeni Lana Del Rey albümü olan “Blue Banisters”ı ilk olarak Tazeler | Radyo Hacettepe listemizde dinleyebileceksiniz.

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
“Wrath of Man” İncelemesi! (Spoilersız)
Önceki yazı
Underdogs: Throttle

Başlıklardan...