Emoji’lerden Sticker’lara

Telefonlarımızın günlük haberleşmemizdeki rolü yadsınamaz oldu. Böyle başlamış, böyle gider diyerek, iletişim mecralarından Whatsapp’ı neredeyse hepimiz kullanmak zorundayız. Birine bu kadar kolay ulaşabiliyor olmamız bazen rahatsız edici olsa da asıl amaç tam olarak da bu; mesafe tanımadan, mesaj aracılığıyla anında birilerine ulaşmak.

Mesajlaşma sırasında çoğu zaman yazılar da yetmiyor, duygularımızı belli etmek için bir surat ifadesi aranıyoruz. Özellikle şakalar ve ciddi mesajları ayırt etmek için surat ifadeleri yardımımıza koşuyor.  

Serüvenimiz, noktalama işaretleriyle yapılan yüz ifadeleriyle başlıyor. 1881 yılında bir dergi sayesinde yazı dilindeki surat ifadeleriyle tanışılmış. Ardından 1882’de bir üniversitenin dijital mesaj panosuna, esprili mesajlar ile ciddi olanlar karışmasın diye semboller eklenmiş. Hani anlamak için kafamızı hafif yana çevirdiğimiz o ifadeler (:

Emojileri ise 1998’de bir Japon telefon şirketi yaratmış. O dönemde 176 simgeden oluşan set, “e” resim, “moji” karakter, anlamına gelen “emoji” kelimesini ortaya çıkartmış. Şimdiyse sanal alemde binden fazla emoji var. Bizi asıl ilgilendiren, özellikle Whatsapp’ı ele geçiren emojiler tabii. Sürekli yenilendiğinden, tazelenmesini “[?]” şeklinde gelen mesajlarla fark ediyor olabilirsin. En son gelen beyaz kalp emojisinden sonra yolda ‘Corona temalı’ emojilerin olduğunu tahmin ediyorum.

Sıradaki ve asıl evrimleşmeye geçelim, sticker’lar! Emojilerin nabzını bir süredir ‘sticker’lar tutuyor. İlk olarak, Whatsapp’ın oluşturduğu hazır sticker paketleriyle ve ‘bitmoji’ adı verilen kendi çizgi karakterlerimizle tanıştık. Ardından, mizahi anlam katan, gündemi yakalayan, komik sticker’larla karşılaştık. Biliyoruz ki özellikle bu sticker’lar, âdeta virüs gibi, çünkü karşılaştığın sticker’ı kullanman için yıldızlaman yeterli. Ayrıca, ‘daha fazlası, daha komiği ve daha farklısı’ isteğini uyandırdığından bizleri sticker yapma uygulamalarına yöneltti. Misal, kendi fotolarımızı da bir sticker haline dönüştürdük.

Yeni nesil mesajlaşma aracı olan bu sticker’lar yeri geliyor konuşmak zorunda bırakmıyor, yeri geliyor ortamı ısıtıyor. Yeri de geliyor yıldızladığın onlarca sticker arasından aradığını bulamamanla muhabbetin çoktan değişmesiyle sonuçlanıyor. Bahsettiğim bu mesajlaşma ifadelerinden hiçbiri birbirinin yerini tam olarak almadı belki de. Ama bariz şekilde sticker’lar oldukça popüler ve bizler için keyifli bir uğraş. Tabii bir de, Vampirleşen Popülarite’de değinilmeye değer bir popüler akım!..

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Dünya’dan Tam Zamanında Ayrılanlar
Önceki yazı
Underdogs: Andrew Bayer

Başlıklardan...