Kahve Kokan Şarkılar

Dünya Kahve Günü 29 Eylül tarihinde mi yoksa 1 Ekim tarihinde mi kutlanıyor tartışmalarının ardından Dünya Türk Kahvesi Günü’nün de 5 Aralık olarak belirlendiğini öğrendik. Günümüzde her olayın bir günü olduğu için çok da takılmayalım o konuya. Zaten deliye her gün bayram misali kahvesevere her gün kahve günü değil midir?

Kahve çoğumuzun hayatında önemli bir yere sahip, o sadece bir içecek değil. Bir bağımlılık, bir kültür, bir keyif, bir uyandırıcı. Baş döndürücü kokusu, iyi hissettirmesi, düşündürmesi… Kahvenin anlam ve önemini say say bitiremeyeceğiz belki ama kahve kokan 5 şarkıyı sizler için belirledik. Kahveler hazırsa başlayalım!

1- One More Cup Of Coffee – Bob Dylan

Yola çıkmadan önce tek istediğiniz bir fincan kahve daha mı? Bob Dylan’ın akıllara kazınan bu şarkısı keman sesiyle verilen hüzün ile gidememenin burukluğunu anlatan şarkı sözleri  birleşince hepimiz için önemli bir yere sahip olsa gerek.

“ One more cup of coffee for the road
One more cup of coffee ‘fore I go
To the valley below”

2- Cup of Coffee – Garbage 

İskoç-Amerikalı rock müzik grubu Garbage’in ayrılık ve aşk acısı temalı “Cup of Coffee” şarkısı kahvenin düşünmemize ve ayılmamıza yardımcı olduğunun güzel bir örneği.

“it took a cup of coffee
to prove that you don’t love me”

 

3- Oatmeal and Coffee – Brazzaville

Brazzaville’nin baş vokalisti ve söz yazarı olan David Arthur Brown’a ait bu şarkı eve yayılan kahve ve yulaf ezmesi kokusuna olan özlemi anlatıyor gibi görünse de aslında annesine olan özlemi anlatıyor.

“ and, mom, i need you beside me
i’m so alone
that smell of oatmeal and coffee
in our little home”

4- death bed(coffee for your head) – Powfu

Sıradaki kahve kokan şarkımız hip-hop ve lo-fi karışımı.

Şarkıyı dinledikten sonra kulaklarınızda sürekli “i’ll make a cup of coffee for your head” nakaratının yankılanacağına eminiz.

 

 

5- Coffee Around Nine – Karsu

Kahve kokan son şarkımız Karsu’dan!

“Every morning around nine
You wait patiently in line
I’ll make you coffee with extra cream”

Kategori: Ortaya Karışık
Etiketler: , ,
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Underdogs: Alison Wonderland
Önceki yazı
Büyümek Kâbusu

Başlıklardan...