Erasmus Günlüğü: Bölüm 1

Herkese Merhabalar!
Geçen güz döneminde Varşova, Polonya’da Erasmus yaptım ve süreçte en zorlandığım şeylerden birisi yol gösteren bir kaynak bulmaktı. İşte bu yüzden ben de Radyo’da buna yönelik bir köşe oluşturmaya ve aklınızdaki soruları gidermenize yardımcı olabilecek bazı tecrübelerimi aktarmaya karar verdim.

Erasmus Avrupa’daki ülkelerde yarım dönem ya da tam bir yıl okumanızı ve aynı zamanda oradaki hayatı tecrübe etmenizi sağlayan bir değişim programı, bölümünüzün web sayfasında da anlaşmalı olduğu okullara ve istenen şartlara bakabilirsiniz.


Öncelikle Hacettepe’nin Avrupa Birliği Koordinatörlüğü sayfasını sık sık kontrol etmeli ve duyurulardan haberdar olmalısınız. Aynı zamanda bölümünüzdeki değişim programlarından sorumlu öğretim görevlisine danışarak detaylı bilgi almalısınız. Ortalamanızı ne kadar yüksek tutarsanız o kadar iyi, zaten başvurmanız için belli bir nota sahip olmalısınız.

Bu şartları sağladıktan sonra Erasmus sınavına girmelisiniz tür olarak hazırlık sınavına çok benzeyen bu sınavdan da ne kadar yüksek alırsanız yine o kadar iyi. Transkriptiniz ve sınavdan aldığınız notla başvuru da bulunmalısınız ve başvuru formunu doldurup yüklemelisiniz. Başvurunuzun yerine getirilmesi gereken tüm şartlarını (başvuracağınız zaman bu şartları tekrar gözden geçirin değişen herhangi bir şey olması halinde) eksiksiz yerine getirdikten sonra sonuçların açıklanmasını bekleyeceksiniz.

Şu sayfaları kontrol etmek faydalı olacaktır:
Hacettepe Üniversitesi | AB Ofisi
YDYO | Erasmus Programı
Başvuru Formu

Sürecin devamını ikinci yazımda detaylı anlatacağım. Şimdilik bu kadar görüşmek üzere. Başvurunuzda iyi şanslar?

İçeriklerimizin devamı için Radyo Hacettepe

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Artık böyle şeyler yazmasanız mı?
Önceki yazı
Albüm incelemesi: Taylor Swift – Midnights

Başlıklardan...