Erasmus Günlüğü: Bölüm 2

Bu yazıya geldiğinize göre Erasmus başvurunuzdan olumlu bir yanıt aldınız. Öncelikle tebrikler ?

Şimdi bir sürü belgeyle ve resmi işlerle uğraşacağınız zaman zaman bunalabileceğiniz bir döneme hoş geldiniz. Öncelikle en dikkat etmeniz gereken şey hem okulumuzdan hem de karşı okuldan hangi kaynaktan iletişim kuruyorsanız (muhtemelen mail) o kaynağı hergün mutlaka kontrol etmeli, hiçbir aşamayı kaçırmamalı ve özellikle verilen sürelerin son günlerine (deadline) çok özen göstermelisiniz.

Muhtemelen gideceğiniz okulun sizi yönlendirdiği bir sayfadan ders seçip sonrasında Before Mobility Learning Agreement hazırlamanız gerekecek. Bu belge gitmeden önce oradan almayı düşündüğünüz dersleri ve Hacettepeden eşlediğiniz dersleri yazdığınız bir belge. Learning Agreement During ve After olmak üzere oradayken ve oradan dönünce iki kere daha hazırlayıp buna göre ders eşitliği sağlayacağınız ve aldığınız dersleri transkripte geçireceğinizi gösteriyor. Genellikle During’de tekrar ders seçimi yapacağınız için ilk aşamada seçtiğiniz derslerinizi daha sonra değiştirebilirsiniz. Belgeyi imzalatmanız gereken tüm taraflara imzalatıp damgalatmayı unutmayın.

Bir yandan da vize işlerine başlamak gerekiyor. Eğer pasaportunuz yoksa ya da yenilenmesi gerekiyorsa ilk olarak bunu halledin. Öncelikle gideceğiniz yer aracı bir şirketle mi yoksa konsolosluk üzerinden mi vize başvurusu alıyor buna bakmalısınız. Sonrasında başvuru için randevu almanız gerekiyor. Şöyle bir durum var ki genelde randevu almak çok zor ve en erken 1 aya yer bulabiliyorsunuz. Bu yüzden erkenden almak önemli fakat randevu günü geldiğinde tüm belgelerinizin hazır olması gerekiyor. E-devletten alabileceğiniz ya da yenilenmiş vesikalık biyometrik fotoğraf, sağlık sigortası gibi daha kolay işlerin olması yanında genelde istenen ikametgah ve onay formunun karşı taraftan gönderilmesi gerekiyor. Bundan dolayı da okulun yurdu ya da ev ya da kalacağınız yer her nereseyse bununla ilgili işlemleri de bir yandan yönetmeniz gerekiyor.  Internetten bakabileceğiniz, karşı tarafa sorabileceğiniz gibi aynı zamanda daha öncesinde gideceğiniz yere gitmiş Erasmus öğrencileriyle de iletişime geçebilirsiniz. Gideceğiniz yerin vize başvurusu için istenen ve gerekli olan (yerden yere değişiklik gösterebilir kimi zaman uçak bileti dahi isteniyor dikkatlice öğrenmelisiniz) bütün belgelerinizin tamamlandığından ve güncel olduğundan aynı zamanda gereken ücretin istenilen kur üzerinden aldığınızdan (tekrar tekrar kontrol etmenizi tavsiye ediyorum) emin olduktan sonra vize başvurusu için aldığınız randevunuza gidiyorsunuz. Bu kısım için diğer yazıda görüşmek üzere!

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Bizim kalbimizi tamir etmemiz lazım: Tamiri mümkün
Önceki yazı
The Walking Dead Final: Dahil oldukları her topluluğu darmaduman eden o grup!

Başlıklardan...