Erasmus Günlüğü: Bölüm 3

Vize anı eğer her şeyiniz hazırsa aslında tahmin ettiğinizden çok daha kolay geçebilir. Yapmanız gereken şey belgelerinizi eksiksiz teslim etmek ve pasaportunuzun gelmesini beklemek. Her Avrupa ülkesindeki okulların dönem başlama tarihleri farklılık gösterebiliyor. Ne zaman gitmeniz gerektiğini Erasmus için gideceğiniz okulun oryantasyon dönemi ve ders başlama tarihlerine göre tercih edebilirsiniz. Bence en azından 3-4 gün önce gitmekte fayda var çünkü hem okula hem de yeni bir yere aynı anda alışmak zor olabilir. Biraz öncesinde gittiğinizde en azından kalacağınız yeri, çevresini vb. şeyleri öğreniyorsunuz. Bu kısımda uçak biletleriniz için küçük bir tavsiyem var. Miles&Smiles öğrenci üyeliği yaparak 40kg bagaj hakkına sahip oluyorsunuz gideceğiniz yerde 5-6 ay kalacağınızı varsayarsak 40kg’ın hızlıca dolacağından emin olabilirsiniz. Eğer mümkünse aktarmalı bir uçuş yerine gideceğiniz yere direkt gidecek uçuşu tercih etmeye çalışın, işiniz kolaylaşır.

Her şeyin yolunda gittiğini vizeniz ve uçak biletinizin hazır olduğunu hesaba katarak şimdi valiz hazırlama kısmına geçiyoruz!

Bence yanınıza mutlaka almanız gerekenler:
– Özellikle gezdiğiniz zamanlarda sizin için çok kullanışlı olacak aynı zamanda çantanızı kaybetme veya çalınma olasılığını düşürecek en önemli şey bir bel çantası. Pasaport, cüzdan, şarj aleti vb. en önemli ve sürekli kullanmanız gereken şeyleri içine koyarak daima üstünüzde takılı olacak ve önünüzde duracak bir çanta alabilirsiniz.
– Kalacağınız yerde yoksa kettle ya da herhangi bir su ısıtıcısı, termos.
– Nevresim takımı, havlu, terlik, tabak çatal, kaşık vb. (Bunları bavulunuzda yer kalma durumuna göre belirleyebilirsiniz, oradan da alabilirsiniz fakat gider gitmez her şeyi bulmak zor olabilir. Eskilerden alıp dönerken orada da bırakabilirsiniz.)
– Orada bulamayacağınız ve size özellikle ilk zamanlarda kolaylık sağlayacak kadar yiyecek. (Burada akmayacak bir şey olmasına dikkat etmelisiniz: erişte, tarhana, paketlenmiş ürünler vb. şeyler rahatlıkla alınabilir.)
– İlaçlar (Normalde kullandığınız ve ek olarak ihtiyaç duyabileceğiniz örneğin alerji, ateş düşürücü vb.  ilaçları da alın çünkü kolaylıkla hastaneye başvuramayabilirsiniz.)
– Arkadaş edinmenize yardımcı olacak ve ülkemize, kültürümüze dair insanların ilgisini çekebilecek onlara hediye edebileceğiniz şeyler örnek: nazar boncuğu, para, kahve, lokum, bayrak vb.                                   Ve geriye kalan kişisel eşyalarınız (kıyafet, ayakkabı, bakım vb.) hepsi. (Her hava durumunu göz önünde bulundurun.)

Uçuş kısmına gelirsek de bütün lazım olabilecek belgeleri daima yanınızda taşıdığınızdan emin olun. Eğer aktarmalı gidiyorsanız saatlere, kapılara vb. ekstra dikkat edin.  İndiğinizde, özellikle yalnız gidiyorsanız okulunuzdan öncesinde sizi karşılaması için birini göndermelerini rica edebilirsiniz. Eğer tek başınıza olacaksanız havaalanı internetini kullanabilirsiniz aynı zamanda büyük ihtimalle dışarıda daha ucuza bulursunuz fakat internetsiz şehir içine girmemek adına havaalanından telefon hattı alabilirsiniz. Genellikle kolaylıkla uber veya taksi bulabilir ve gitmek istediğiniz yere geçebilirsiniz.

Şimdiden iyi yolculuklar:)

 

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Kurak günler rüzgar gibi esti!
Önceki yazı
Spirited Away: Animasyonlara farklı bir bakış

Başlıklardan...