Evcil Hayvanlar Sosyal Medyada

Tavşanlar, papağanlar, kedicikler ve köpücükler.. Onların çoğu, sosyal medyada senden benden daha aktif. Hatta bir kısmı fenomen olmuş durumda. Bu hafta, çoğunlukla Instagram’da karşılaştığımız evcil hayvanların sosyal medyadaki yerini ele alacağım.

Evcil hayvana sahip olur olmaz bu tarz bir girişimde bulunmak hafiften, yeni doğmuş bebeğe hesap açmaya benziyor. Biliyoruz ki bunun farkında olmayacak o bebek, o hayvan. Peki niçin, bu hesaplar açılıyor ve neden takip ediliyor ve tabii asıl sorumuz hesap açmak neden bu kadar popüler?

Bu hesaplar, hem evcil hayvanın sahibine hem sahibinin yakın çevresine küçük çaplı bir eğlence yeri. E bir de hayvanın dilinden fotoğrafın altına yazılar döşemek lazım geliyor ki eğlence artsın: “Keşke mama da karakterin kadar ucuz olsaydı”,  “bilirsin severim balıkları” gibi hem takipçiyi hem de eminim ki sahibini güldüren birtakım sözler. Hayvan sevgisiyle harmanlanınca bir de saçma saçma hesapları takip etmenin yanında bu hesapları takip etmek, tabii ki akıl karı kalıyor. Bahsettiğim “kocişimle kahve keyfi” türevi postlar paylaşan hesapların varlığından sonra iyice çöpleşen sosyal medyadaki saçmalıklar.

Kedilerini, kaplumbağalarını fenomen yapmaya çalışmak aslında her sahibin, yavrusunu özel görmesiyle başlıyor. Ama açıkçası paylaşım yaptıkça, hayvanı biblo haline getirmeye ve “haydi kendi hayatımızı tükettik biraz da çevremizdekilere geçelim, onları da tüketelim” demeye benziyor. Yetmezmiş gibi Instagram’da çoğalan “priv” adıyla açılmış ikinci hesaplardan anladığımız üzere paylaşıma aç olduğumuz aşikar.

Tabii işin arka planındaki işsizlik payını da göz ardı etmemek gerek. (bknz. işsizlik: Bu gibi sayfaları hayata geçirecek boş zaman ve boş enerjiye sahip olmak) Bu işsizlik hesabın , en fazla bir mama sponsoru kazanmasını veyahut küçük çaplı bir hayran kitlesine ulaşmasını sağlar. Siz en iyisi bir evcil hayvana sahip olduğunuzu belli etmek için, kendi hesabınızdan sık sık fotosunu paylaşmaya devam edin. Gelin profil fotonuzu onlar yapın ve bizler de iyice anlayalım  sizinkilerin ne sevimli olduğunu. Eğer tüm bunlardan sonra hala doymadıysanız  haydi onlara özel hesap açmaya!

Kategori: Vampirleşen Popülarite
Etiketler:
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Home Office Abi!
Önceki yazı
Karantinada Vakit Geçirmek

Başlıklardan...