Gelmiş Geçmiş En Kötü Cover’lar (Bizce)

Cover, kelime anlamı olarak “Mevcut bir şarkının başka bir müzisyen tarafından yeniden seslendirilmesi” anlamına gelse de aslında bundan çok daha derin bir kavram. Öyle ki kendine özgü ustalık meziyetleri gerektiren bir cover yapmak her baba yiğidin harcı değil! Bugün sizler için dinleyince adeta “Keşke Yapmasaydın!” diyeceğiniz coverlardan 5 tanesini derledim.

5- Maroon 5 – Three Little Birds

Bob Marley’in yıllardır hepimize umut aşılayan unutulmaz eserinin bu hallere düşmesi sadece ironik. Şarkıda söylendiği gibi gerçekten de “Her şey yoluna girecek.” fakat belli ki bu cover hariç.

4- Marilyn Manson – Sweet Dreams (Are Made Of This)

80’lere damga vuran ve uzun yıllar boyunca diskolarda egemenliğini ilan eden bir pop klasiğidir Sweet Dreams. Peki bu başına gelenler reva mı? Marilyn Manson kendine has tarzıyla ürkütücü ve farklı bir yorum katmaya çalışmış . Kısmen başarmış olsa da bu kesinlikle şarkının aradığı tat değil. Belki sizin aradığınız tattır kim bilir?

3- Britney Spears – (I Can’t Get No) Satisfaction

Britney Spears ve rock bu sektörde en son yan yana gelmesi gereken ikili olabilir. Ama her nasıl olduysa zamanında birileri bu katliama izin vermiş. Mick Jagger’ın “Keşke böyle bir şarkı yapmasaydım da insanlar bu coverı dinlemeseydi!” diye düşündüğüne adım gibi eminim. Öyle ki The Rolling Stones dava açsa, hakime bu versiyonu dinletmek zorunda kalacağı için tazminat öder. O derece.

2- William Shatner – Mr. Tambourine Man

Star Trek gibi bilim kurgu tarihindeki kilometre taşlarından ve kült serilerden birinin, Bob Dylan’nın bu eserinin mahvedilişine ev sahipliği yapması tam anlamıyla talihsiz bir durum olsa gerek. Nereden tutarsanız tutun elinizde kalan ve şaka olmasını umacağınız bir performans.

1- Miley Cyrus – Smells Like Teen Spirit

Geldik listenin zirvesine. Bu öyle bir performans ki dinledikten sonra kulaklarınız için darp raporu almak isteyebilirsiniz. Hatta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvursanız kimse yadırgamaz. Rahmetli Kurt Cobain’i mezarında ters döndüren bu eziyeti dinleme kararı alırsanız ne kadar dayanabileceğinizi merak ediyoruz. (Rekor 2 dakika 12 saniye ile koordinatörümüz Magical Fungus’ta)

Kategori: Ortaya Karışık
Etiketler: , ,
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
İki Kapılı Sinema Kulübü Podcast’i
Önceki yazı
Spotify’ın Yeni Özelliği ”Listen Alike”

Başlıklardan...