Keşke Orada Olsaydım!

Konserler muhtemelen bütün müzikseverlerin en sevdiği aktivitedir. Konserler ve canlı performanslar genelde sürprizlerle ve unutulmaz anlarla dolu geçer. Bu yüzden çok uzun süredir yapmak istediğim bir liste ile karşınızdayım (liste sıralı değildir). Gelmiş geçmiş en iyi performanslardan bazılarını sizin için bir araya getirdim. Her türe yer vermeye çalıştığım bu listede umarım kendinize göre bir şeyler de bulabilirsiniz. (Listede göremediğiniz konserler belki yazının sonundaki Manisyon Listesi’nde olabilir)

 

Jimi Hendrix @ Woodstock 1969

Listemize bir efsane ile başlıyoruz. Tartışmaya açık olsa da gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri olan Jimi Hendrix’in olaylı Woodstock festivalindeki performansı muhtemelen birçok rock hayranı kişinin favori performansıdır. Woodstock Festivali’nin bu kadar olay olmasının nedeni ise 50 bin kişinin gelmesi beklenirken bunun 8 katı kadar kişi gelmiş ve bu 400 bin kişiye lojistik desteği olmayınca millet yavaş yavaş kafayı sıyırmıştı. Neyse yüreğimize su serpen sabah 08:30 performansıyla Jimi Hendrix.

 

Metallica w/ San Francisco Senfonisi @ Berkeley 1999

Bilen bilir Metallica’nın canlı performansları meşhurdur ama bu ayrı bir seviyede. Öyle ki daha önce yapılmamış olmasına rağmen buna cüret eden ve insanları daha çok kendilerine hayran bırakan bir seviye. Senfoni orkestrası ile Metallica’nın harmonisi muhteşem. Zaten bu konseri ne kadar çok sevdiğimi bu sözlerimden anlayabilirsiniz. Yorumu size bırakıyorum.

 

Ariana Grande @ One Love Manchester 2017

Belki de yazması en zor konserlerden biri bu çoğu insan için. Manchester’da verdiği konser sırasında terör saldırısına uğrayan Ariana Grande ve fanları için düzenlenen bu konser, en duygusal konserlerden biri. Hem Ariana’yı hem de fanlarını saldırının olduğu aynı şehirde bir hafta sonra fakat daha büyük bir konserde sevgi çatısı altında toplamak gurur duyulacak bir hareket. İzlerken birçok konuk sanatçıya şaşıracak ve duygularınıza hâkim olamayacaksınız. Şuradan tek bir söz söyleyeyim: “Kahrolsun Terörizm”

 

Skrillex @ Ultra Miami 2015

Biraz keyiflenme zamanı o zaman. Sizi yerinizden kaldırıp bolca zıplatacak bir performans ile devam ediyorum. Her ne kadar dubstep ve trance dinlenme olarak ölmüş olsa da halen EDM festivallerinde yaşamaya devam ediyor. Neredeyse bütün DJ’ler festivallerde Chill veya pop ağırlıklı gitmezler (Chainsmokersçılar dışarı). Skrillex’in o sene sahneye Justin Bieber, DJ Snake ve Jack Ü’yü çıkarması her şeyin keyfini arttırmıştı. Dubstep fazla tercih etmeseniz bile bence bu konserden çok zevk alacaksınız.

 

Queen @ Live Aid London 1985

Geldik belki de dünyanın en iyi canlı performansı sayılabilecek konsere. Queen, 7’den 70’e herkese hitap eden ve zamansız olan bir grup. Her şarkısı milyonlar satmış, her satırı filmlere ve makalelere konu olmuş bir efsane. Wembley Stadyumu’nda 72 bin kişi önünde gerçekleşen bu konseri izlediyseniz bir kez daha, izlemediyseniz de hemen izleyin derim. Bu arada konserin diğer bölümlerinde başka sanatçılar da çıkıyor ve özellikle Eric Clapton’ın performansı şahane.

 

Eric Clapton @ Bray Studios 1992

Eric Clapton’dan söz açılmışken bu performansa değinmemek olmaz. Unplugged albümünün kayıt edildiği performansı nasıl anlatsam bilemedim. O yüzden sözü Eric Clapton’a bırakıyorum.

 

Ezhel @ Istanbul 2019

Ülkemizden bir performans vermesek ayıp olurdu. Özellikle son dönemde gündem üstüne gündem olan Ezhel’in ülkemizde yaşadığı problemlere rağmen Almanya’dan geri dönerek yaptığı bu yüksek tempolu performans uzun zaman hatırlanacak türden. Sizlere bütün konserin playlistini iletiyorum.

 

Daft Punk @ Coachella 2006

Listemizin son performansına gelirken bir efsane ile bitirmek istedim. EDM türünün büyümesine ve Electro Funk’ın hayatımıza girmesine neden olan konserdir kendisi. Özellikle geçişler konusunda efsane olanı bu konseri bir hayran tarafından çekilmiş görüntülerle yaşamanızı istedim. Sevgiler…

 

Manisyon Ödülleri

  • Blackpink @ Coachella 2019 (Coachella’da sahne alan ilk K-Pop kız grubu)
  • Travis Scott @ Staples Center 2018 (LeBron James)
  • U2 @ Dortmund 1984 (Güzel anlar yaşamak için ideal)
  • Slipknot @ Sonisphere 2011 (Kafayı sıyırmak için ideal)
  • Led Zeppelin @ Londra 1970 (Gelmiş geçmiş en iyi rock konserlerinden biri)
  • The Beatles @ New York 1965 (En iyi stadyum konserlerinden biri)
  • Athena @ Zeytinli 2018 (Türkiye’deki en iyi yerli rock konseri)
  • Sagopa Kajmer @ Kuşadası 2019
  • Coldplay @ Paris 2012
  • Beyoncé @ Coachella 2018
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Gelmiş Geçmiş En İyi Coverlar! (Bizce)
Önceki yazı
Fransızlara Bulaşmayacaktınız Mösyö

Başlıklardan...