Komik bir belgesel: Cunk on Earth

Ben bir şeyler izlemekte zorlanan insanlardan değilimdir hatta bu aktiviteye bayılırım ve zaten devamlı bir şeyler izlerim:) Fakat kendime iyi bir belgesel izleyicisi diyemem bunu biraz kırmak ve kendimi geliştirmek adına bu yılki yapılacaklar listemde daha çok belgesel izlemek vardı. Neler izleyebilirim diye bakarken ne tür belgesellerin beni çektiğini de daha çok anladım. Akıcı bir hikayeyle, didaktik bir anlatımdan çok soru-cevap ve şematik anlatım yapan, parçadan bütüne giden ve görselliğiyle doluluk yaratan belgeseller benim için izlemesi en keyif aldığım tarz oldu.

Bu keşfimden sonra bayılarak izlediğim, bir günde bitirdiğim belgeseli size önermek istedim. Cunk on Earth. BBC yapımı ve Netflix’te yayınlanan toplam sadece 5 bölümden oluşan bu belgesel, bizi dünya

tarihinde kısa bir tura çıkarıyor. Fakat ana karakterimiz Cunk dünya tarihi anlatımını ilginç bir bakış açısıyla ele alıyor ve popüler kültürle harmanlayarak, alanında uzmanlara sorular yöneltiyor. Cunk bilgisiz ama özgüvenli birinin tasviri olarak dünya tarihini anlatıyor ve ortaya komik diyaloglar çıkıyor.

 

Hem gülmek hem öğrenmek (cunk’dan değil ama olayı bu zaten) hem de çerez bir şeyler izlemek için bir şeyler arıyorsanız  Cunk On Earth’e bir bakın derim.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Dans temalı izlemeniz gereken 5 film
Önceki yazı
Şu an ne yapıyor: James Arthur

Başlıklardan...