Nedir Bu Dillerden Düşmeyen Alternatif Rock?

Bildiğiniz üzere son dönemlerde medya ürünleri popüler kültürün etkisi ile gün geçtikçe farklılaşıyor, değişiyor ve gelişiyor. Bu durumun sonucu olarak birçok türde yenilikler meydana gelirken, bu furyadan fazlasıyla etkilenen türlerden biri de rock müzik oluyor.

1950’ler zamanında Amerika’da doğan bu tür, başta akıl almaz elektro gitar soloları olmak üzere, arka planda yoğun bir şekilde kulağımıza gelen davul ve bas gitarın muhteşem kombinasyonu ile tam orta şeker bir rock şarkısının elementlerini oluşturuyor. Tabii sadece Amerika kıtası sınırları çerçevesinde kalmayan bu müzik kültürü, 1960 yıllarında kapılarını dünyaya açarak kalpleri fethetmiş ve bunun sonucunda da farklı farklı alttürlere evrilmiş.

Son 40 yıl içerisinde bağımsız ve underground türlerinden ortaya çıkan ve zaman geçtikçe popülaritesi kat be kat artan Alternatif (alt) Rock, neredeyse tüm müzik camiasını sarmış durumda. Klasik Rock’a göre tınıları görece daha yumuşak ancak klavyenin ve distorsiyonlu gitarın mükemmel uyumunu iliklerinize kadar hissetmeniz mümkün. Müzik tarzı ve köken olarak birbirinden farklı olan türleri aynı alanda toplamayı başaran bu tür, aynı zamanda Shoegazing, Gotik Rock, Noise Pop, Indie Rock, Grunge gibi türlerinde belirli bir dinleyici kitlesine ulaşmasını sağlamış. 1990’lar da Nirvana’nın ‘Nevermind’ albümüyle hem Grunge hem de Britpop akımlarıyla yükselişe geçen bu müzik türü, bu sayede tamamen ana akım olarak müzik sektörüne adını yazdırmış. Radiohead, Nirvana, Interpol, Oasis, Blur, Muse, Sonic Youth, The Smiths, The Cure ve Arctic Monkeys gibi daha nice grupları bizlere ve kalplerimize kazandırmayı başaran Alternatif Rock, bence gelmiş geçmiş en iyi türler arasında. Dinleyin, dinlettirin!

Benim favori Alternatif Rock şarkılarımın içinde bulunduğu, sizin için hazırladığım çalma listesini dinlemek isterseniz;

Spotify | Nedir Bu Dillerden Düşmeyen Alternatif Rock?

 

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Yeni Albüm Öncesi Bir Stromae Portresi
Önceki yazı
“Hoşçakal Louie”

Başlıklardan...