“Hoşçakal Louie”

22 yıllık hayatımda kendimi şanslı saydığım konulardan biri de, “Fox Kids” çizgi filmleriyle büyümüş olmamdı. Şüphesiz benimle aynı jenerasyonda yer alan birçok kişi için de bu böyle. O güzel günlerin en önemli mimarlarından Louie Anderson -veya hatırlayacağınız ismiyle “Afacan Louie”- hayata veda etti.

Açıkçası, Afacan Louie (Orijinal ismiyle “Life With Louie”) çizgi dizisinin gönlümde yeri hep ayrıydı. Sadece benim değil o zamanlar küçük olan çoğu kişi için de öyle. Bunun en büyük sebebi dizinin 8 yaşındaki bir çocuğun günlük hayatını gözler önüne sermesiydi. Üstelik bunlar ana karakter Louie Anderson’ın gerçek anılarıydı. Yaşıtımız bir çocuğun başına gelenleri seyretmek ve bunların kendi hayatımızdaki paralelliklerini keşfetmek bence bizi en çok çeken unsurdu. Dünyanın neresinde olursa olsun 8 yaşındaki bir çocuğun hayata aynı gözle bakması, bu kuvvetli bağı sağlayan en önemli faktördü. Afacan Louie bizim için adeta bir yol arkadaşı, hatta bir rehberdi. Anderson’ın kimi zaman araya girerek olayları yetişkin haliyle yorumlaması da bakış açımızı genişletiyor, çıkarılacak dersleri anlamamızı sağlıyordu.

Kaç yıl geçerse geçsin hiç unutamadığım bir bölüm vardır: Anneannesi vefat ettikten sonra, Louie’nin çocuk kalbinde derin bir hüzün hakim olur. Ona son bir kez teşekkür etmek ister ve cennetin adresini öğrenmek için Müslüman, Hristiyan, Musevi din alimlerine; Hindu ve Budist keşişlere, hatta hippilere danışır. Sonra, yarım yamalak bir şekilde reenkarnasyon kavramını (yeniden doğum) öğrenir ve çocuk aklıyla her yerde anneannesini aramaya başlar. Uçan kuşa, daldaki uğurböceğine anneannesi olup olmadıklarını sorar büyük bir umutla. Ancak ailesinden hakikati öğrenince, anneannesini gerçekten kaybettiğini ve bu gerçekle yaşaması gerektiğini anlar.

Ve 2022 yılının 21. Gününde, 68 yaşında kansere yenik düşüp hayatını kaybetti Louie Anderson. Anderson ailesinin hayatta kalan son üyesi de göçüp gitmiş oldu. Ancak bir gerçek var ki dünya çapında binlerce çocuk, yoldaşlığı için kendisine minnettar. O, çok sevdiği anneannesine kavuştu; bizlereyse öğrettiği dersler ve keyifli anılar kaldı.

Dipnot: Şans eseri bahsettiğim bölümü buldum. Nostaljik hissetmek isterseniz buyurun.

 

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Nedir Bu Dillerden Düşmeyen Alternatif Rock?
Önceki yazı
Aurora’dan yeni albüm: “The Gods We Can Touch”

Başlıklardan...