Türkler Oyunda

Her ne kadar çok sevsem de EDM’den biraz uzak kalmak istediğim yeni bir listeye hoş geldiniz. Bu sefer yabancı oyunlarda çıkmış Türk Seslerinden bazılarını sizlere önereceğim. Hazırsanız başlayalım.

Bir Kadın Çizeceksin / maNga – Fifa 06

Herkesin en çok sevdiği, bir zamana çok büyük etki bırakmış ve hatta bir neslin Nü Rock kavramı ile tanıştığı efsane grup maNga, çıkış dönemlerinde EA Montreal tarafından da izlenmiş olmalı ki maNga ile hemen sözleşme imzalamışlar. İyi de yapmışlar. Böylece hem herkesin çok sevdiği şarkı oyuna eklenmiş oldu. Hem Türkler daha çok Fifa’ya yönelmiş oldu hem de Fifa’nın OST’lerinde çok sevdiği rock temasına çok uygun bir seçim yapılmış oldu.

Tam Zamanı Şimdi / Athena – Fifa 06

Aynı oyundan devam ediyoruz. Her ne kadar Athena, “12 Dev Adam” şarkısı nedeni ile basketbol ile anılsa da zamanında herkesin iyi bildiği futbol marşlarından biri olan “Tam Zamanı Şimdi”ye yeni bir rock yorumu getirmişerdi. Fifa da durur mu yapıştırmış anlaşmayı.

Şimdi de listenin birazcık zorlama kısımlarına geldik çünkü bundan sonraki üç şarkı da sample olarak alınıp başka şarkılarda kullanılmış durumda.

Obur Dünya / Cem Karaca – NBA Live 16

Anadolu Rock Efsanesi Cem Karaca’nın bir basketbol oyununda olması herhalde on bin yıl düşünsek aklımıza gelmezdi. Ama 2015 yılında gerçek olan bir olay bu. Fashawn’ın Busta Rhymes ile yaptığı bu şarkının ana altyapısı Cem Karaca’nın Obur Dünya şarkısına ait. Oyunun fragmanında kullanılan şarkı ilk başlarda oyunda olmasa da daha sonra gelen yoğun istek üzerine güncelleme ile eklenmişti. Artık Amerikalıların yeni bir sevdası var, Anadolu Rock ile Rap füzyonu (bkz. Nükhet Duru ile The Weeknd).

İnce İnce Bir Kar Yağar / Selda Bağcan – Skate 2

Şimdi gelelim gelmiş geçmiş en güzel sample örneğine. Tam hiphop ağırlıklı bir kaykay şarkısı olabilecekken bi’ anda “Bu şarkıda birazcık Selda Bağcan’ın inanılmaz sesine ihtiyacım var.” diyen Oh No, hepimize hitap edebilecek bir şarkı çıkarmış. Ne kadar deneysel bir şarkı gibi dursa da bence çok güzel bir iş olmuş “Heavy”. Büyük üstada sevgiler.

Gurbet / Özdemir Erdoğan – GTA V

Başka bir üstat ile devam ediyoruz. Dünya’nın en çok satan 2. Oyununda olduğunu bilse herhalde Özdemir Erdoğan en az bizim kadar şaşırırdı ama en azından The Gaslamp Killer’ın şarkısını satın aldığından belki bir haberi olmuştur. “Nissim” adı ile geçen bu şarkı oyunda Worldwide FM’de yer alıyor ve bir itirafta bulunayım; oyundaki en güzel şarkılar da hep orada oluyor.

Gold / Years & Years – Fifa 16

Bu listeyi düşünürken ilk başta aklımda olmayan fakat bu grubun beatlerini bir Türk’ün yaptığını hatırlayınca dahil ettiğim güzide parça. Grup hakkında detaylı bilgiyi sevgili Efehan yazmıştı, eğer bakmak isterseniz buradan bakabilirsiniz. Yalnız Fifa’nın şarkıları 06’dan 16’ya nasıl da değişiyor aklım almıyor.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Ruhumuza “Merhem”
Önceki yazı
Aynı Şarkı, Farklı Hissiyat

Başlıklardan...