Global Bir Grup, Bizden Bir İsim

Years & Years 2010 yılında kurulan ve kısa süre içerisinde dünya çapında üne kavuşan bir synth-pop grubu. “King”, “Desire” ve “Shine” şarkılarından en az birine mutlaka kulak aşinalığınız vardır. Ancak bu yazıda asıl dikkatinizi çekmek istediğim konu, grubun kurucularından ve şu anki 3 üyesinden biri olan Emre Türkmen. (fotoğrafta en sağdaki)

Emre Türkmen, 1988 yılında Türkiye’de doğdu, 10 yaşında ise ailesiyle beraber İngiltere’ye taşındı. Küçük yaşlarında müziğe ilgisi doğrultusunda kendi kendini geliştiren ve ilk eserlerini üretmeye başlayan Türkmen, Mikey Goldsworthy ile tanıştı ve ikili beraber müzik yapmaya başladılar. Takip eden süreçte Olly Alexander’ın da aralarına katılmasıyla Years & Years resmen kurulmuş oldu. 2015  yılında ilk albümleri “Communion” listelere hızlı bir giriş yaptı ve ekip emeklerinin karşılığı olan ödülleri toplamaya başladı. 3 sene sonra gelen ikinci albümleri “Palo Santo” da müzikalite olarak ilkinin altında değildi ve grubun yükselen grafiği devam ediyordu. Emre Türkmen klavye, gitar, synthesizer, beatler ve kullanılan samplelardan sorumlu. Yani dinlediğimiz bu kaliteli işlerin mutfağında büyük pay sahibi. Years & Years’ın diskografisine şöyle bir kulak verirseniz şarkıların altyapılarının global seviyede ve trend belirleyecek kalitede olduğunu fark edersiniz.

Böylesine önü açık ve güzel müzik yapan grubun önemli bir üyesinin Emre Türkmen olması insanı gururlandırıyor ancak hak ettiği değeri ülkemizde görememesi de açıkçası biraz üzüyor. Keyifle dinlediğimiz müziklerde yeteneğini konuşturan ve 2019 yılında baba olan Emre Türkmen’e ailesiyle beraber başarısının daim olduğu sağlıklı ve mutlu yıllar diliyoruz.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Otostopçunun Galaksi Playlisti!
Önceki yazı
Hep Aynı Mı Olacaktı?

Başlıklardan...