Otostopçunun Galaksi Playlisti!

Geçtiğimiz günlerde, 2023 yılında ilk kez Türkiye’den birinin Ay’a gönderilmesinin planlandığı açıklandı. Bu heyecan verici gelişmenin detayları önümüzdeki süreçte şekillenecek olsa da, böylesine cesaret isteyen bir görevi üstlenecek olan astronotlarımız için bir müzik listesi oluşturmak istedim. Kim bilir, belki de atmosferden çıkarken yaşadıkları stresi azaltmaya yardımcı olur?

1- Fly Me To The Moon – Frank Sinatra

Açılışı tahmin edebileceğiniz üzere bu şarkıyla yapıyoruz. 50’lerin bu klasik parçası kaydedilirken Ay’a gitmek insanoğlu için bir hayaldi ve onlarca yıl sonra aynı rüyanın peşindeki insanların kulaklarında yeniden yankılanması işten bile değil.

2- Cornfield Chase – Hans Zimmer

Çağımızın en büyük film müziği bestecilerinden biri olan Hans Zimmer’ın “Interstellar” filmi için bestelediği bu muazzam eser epikliğiyle her zerrenizi sarsıyor ve bu yolculuk için ihtiyacınız olan cesareti ve şevki sağlıyor.

3- Space Oddity – David Bowie

Uzayın sonsuz, sessiz ve soğuk boşluğunda olma hissiyatını en iyi veren şarkılardan biridir bu. Gerçekten bir uzay yolculuğu esnasında dinlerken hissettireceklerini ise sadece tahmin edebiliriz. (şimdilik)

4- Contact – Daft Punk

Beni tanıyanlar Daft Punk’ı ne kadar çok sevdiğimi bilir. Böyle bir liste yapmışken onlara yer vermemem olmazdı. Ay’a ayak basan son kişi olan Eugene Cernan’ın gerçek ses kayıtlarını da içeren bu şarkı, altı buçuk dakikalık süresi boyunca bir uzay roketinin geçirdiği süreci işitsel olarak deneyimlememizi sağlıyor. Kelimenin tam anlamıyla bir deha ürünü.

5- Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar – Zeki Müren

Kapanışı efsane sanatçılarımızdan biri olan Zeki Müren’le yapmak istedim. Astronotlarımız kilometrelerce uzaktan yalnız başlarına mavi gezegenimize özlemle bakarken, Sanat Güneşi’nin sıcaklığını hissetmek onlara şüphesiz ki iyi gelecektir.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Gündüz Oyuncu Akşam Müzisyen
Önceki yazı
Global Bir Grup, Bizden Bir İsim

Başlıklardan...