Sinema tarihini yeniden okumak: Alice Guy-Blaché

Değerli sinemaseverler ve sinema tutkunları hepiniz hoş geldiniz, yazıya bir soru ile başlayalım mı ne dersiniz? Sinemanın kurucularını aklınıza getirmenizi istesem, ilk hangi isimler belirir kafanızda? Genelde Lumière Kardeşler, Edison, Méliès, May Irwin akla gelen ilk isimler oluyor.

Sinema tarihine baktığımızda Lumière Kardeşler ‘’Trenin Gara Girişi’’ filmi ile karşımıza çıkıyor. İnsanların bir araya gelip, ekranda bir görüntü izledikleri ilk deneyimi anlattıkları için Lumière Kardeşler adlarını altın harflerle tarihe yazdırdı. Onların dışında Edison yaptığı icatların patentini almasıyla, Méliès ise ‘’Aya Yolculuk’’ filmi ile sinema tarihindeki önemli isimlerden bazıları oldu.

Sinema dediğimiz sanat dalını oluşturan birçok unsur var. Görüntü, kamera, kurgu, çekim, ışık, oyunculuk, sahne veya kostüm bu unsurların küçük bir kısmı. Bütün bunları ilk kez kullananlar sinemanın ilkleri olarak karşımıza çıkıyor. Peki gerçekten öyle mi? Ya da şöyle sormak gerekiyor, sinema tarihinin başlangıcı hep erkeklerden mi ibaret?

Şimdi tam bu noktada bir isimden bahsetmek istiyorum. Alice Guy-Blaché. Belki bu ismi duyanlar hatta bilenler vardır. Duymayanlar, bilmeyenler için hemen anlatıyorum. Alice Guy-Blaché sinema tarihinde ilk kurgu yapan kişidir, üstelik ilk kadındır. Genellikle kaynaklarda bilinçli olarak ilk kurguyu yapan kişi olarak David Wark Griffith’i ismi yazılıdır. Alice Guy-Blaché ise erken sinema tarihinde maalesef gözden kaçan bir isimdir. Gaumont’ta sekreterlik yaparak kariyerine başlayan ve aynı isimli şirketin film denetleyicisine ihtiyaç duymasıyla sinemayla tanışmıştır.

Her ne kadar sinema tarihi sinemacı erkeklerin ismini daha çok anmış olsa da Alice Guy-Blaché de kurgu ve film açısından ilklere imza atmıştır. Ancak bu bilgiyi kitaplarda çok göremeyiz. Alice Guy-Blaché’in The Cabbage Fairy (Lahana Perisi) filmi, 1896 yılında yapılmış dünyanın ilk tam ve düzgün senaryolu filmi olarak kabul edilir. Filmde lahana tarlalarında doğan sihirli bebekler anlatılır. Bu film, ilk kurmaca filmdir ve Alice Guy-Blaché bu filmi yönetmiştir. Anlayacağınız Lahana Perisi filmi sinema tarihinde yer alan bazı isimlerin öncesinde kurmaca bir film yapıldığını ortaya koymuş oluyor. Buna ek olarak da Alice Guy-Blaché siyah beyaz ve sessiz film zamanlarında el ile boyamalar yaparak filmlere renk katmaya çalışmıştır. Ayrıca Solax’ın yani ilk tam film stüdyosunun da kurucusudur. Ben tüm bunları öğrenince oldukça şaşırdım ve merak ediyorsanız daha da fazlası olduğu bilgisini vereyim ve geri kalanını sizlere bırakayım.

Velhasıl sonsöz olarak sinema tarihi de aslında kimin ne yazdığı ile ilgili. Kitaplarda kimlerin isimleri varsa veya hangi kayıtlar günümüze ulaşabilmişse onu biliyor ve izliyoruz. Alice Guy-Blaché ismini ve yaptıklarını öğrendikten sonra erken dönem sinema tarihinde sadece erkeklerin olmadığını öğrenmek ve bilmek bana umut verdi. Ne dersiniz, sizler de katılır mısınız bana?

Merak edenler için bahsettiğim film: https://www.youtube.com/watch?v=c_xvf-ZEH7I

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
This Is Leonard Cohen
Önceki yazı
Mutsuz değilim yüzüm böyle: Fleabag

Başlıklardan...