Adım Bond, “Jamie” Bond!

007 veya genelde tercih edilen ismiyle James Bond, halihazırda devam eden en uzun soluklu seri olma unvanına sahip. 1962’den beri 6 farklı aktörle tam 24 filmi çekildi. Bu uzun süre zarfında, serinin kendine özgü hayranlarının yanında dünyanın dört bir yanından sinemaseverlere de ulaşan ikonik bir karakter oldu.

2020 yılında vizyona girmesi planlanan ama pandemi nedeniyle ertelenen “No Time To Die” karaktere son 5 filmdir hayat veren Daniel Craig için son perdeydi. Yeni aktör arayışları son sürat devam ediyor ve spekülasyonların ardı arkası kesilmiyordu. Tom Hardy ve Idris Elba adı geçen isimlerden bazılarıydı. Şimdi ise tüm dünya yeni oyuncunun belli olduğunu öğrendi ve -itiraf etmek gerekirse- bu durum biraz şaşırtıcıydı. “No Time To Die”da “Nomi” karakterini canlandıracak olan Lashana Lynch beyazperdedeki yeni 007 ajanıydı.

Ocean’s 8 ve Ghostbusters’tan sonra kült bir seri daha ana karakteri kadın bir oyuncuyla değiştirme kararı aldı. Bunun gayet doğru bir karar olduğunu savunanlar olduğu gibi 58 yıldır adeta sembolleşen bir figür olan James Bond’un böyle bir değişime uğramasının gereksiz olduğunu düşünenler de var. Kadın-erkek eşitliğini vurgulamak için güzel bir hamle olsa da, yapımcıların bu konuda ne kadar samimi olduğu da merak konusu. Sonuçta son yıllarda sosyal meseleler biraz da “kolay yoldan para kazanma sanatı”na evrildi.

Dile kolay 60 yıldan sonra kadın bir Bond’a ne kadar sürede alışacağız, bunu göreceğiz. 2020 değişimlerin yılı olmaya devam ederken bize de uyum sağlamak düşüyor.

Kategori: Haberler
Etiketler: , ,
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Sahiden Bir Başka Mıdır?
Önceki yazı
Caz Kraliçesi’nin Filmi Geliyor

Başlıklardan...