“Şimdi Nerede?”: Brendan Fraser

Bir zamanlar fantastik-macera filmi dendiği zaman akla gelen ilk aktörlerden biri şüphesiz Brendan Fraser’dı. Peki ne oldu da bugün insanların adını bile hatırlamadığı ama kendisini görünce “Aa, sahiden vardı böyle biri!” dediği bir oyuncu haline geldi?

Aslında Brendan Fraser’ın kariyerinin çok da parlak başladığı söylenemez. Yedi sene boyunca rol aldığı filmlerden “School Ties” (Okul Bağları) dışında hiçbiri kayda değer bir başarı sağlayamadı ve kendisi de henüz tanınır bir oyuncu değildi. 1999 yılında ise gerçek anlamda ünleneceği ve belki de bundan sonraki rollerinin garantörlüğünü yapacak olan o meşhur filmde oynadı: “The Mummy” (Mumya). Film dünya çapında 400 milyon doların üzerinde bir hasılata ulaşarak büyük sükse yaptı. Spot ışıkları artık başrol Brendan Fraser’ın üzerinde de parlıyordu. İki sene sonra devam filmi olan “The Mummy Returns” (Mumya Geri Dönüyor) izleyiciyle buluştu. İlk filmi bile geçen bir izlenme sayısına ulaşılmıştı ve Fraser bu durumdan gayet hoşnuttu.

Takip eden yıllarda rol aldığı filmlerden “Looney Tunes: Back in Action” (Looney Tunes: Maceraya Devam) gişede çakılırken, Jules Verne uyarlaması “Journey to the Center of the Earth” (Dünyanın Merkezine Yolculuk) nispeten iyi tepkilerle karşılaştı. Uzun bir aradan sonra gelen serinin üçüncü filmi “The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor” (Mumya: Ejder İmparatoru’nun Mezarı) 400 milyon doları aşan bir gelir elde etmesine rağmen gerek hayranlar gerekse eleştirmenler tarafından ilk iki filme kıyasla beğenilmemişti.

2009 yılında Cornelia Funke’nin aynı adlı eserinden uyarlanan “Ink Heart” (Mürekkep Yürek) filmini izlerken kimse bunun Fraser’ın yüksek bütçeli son rolü olduğunu tahmin etmiyordu. Ama bundan sonra işler onun için oldukça ters gitti. Uzun bir boşanma sürecinin sonunda eşinden ayrıldı ve bu süreç manevi olduğu kadar maddi olarak da yıpratıcıydı. Çünkü eskisi kadar gözde bir aktör değildi, film teklifleri gelmiyordu ve yıllık 600 bin doların üzerinde nafaka ödemek zorundaydı. Hem iş hem de özel hayatında adeta çöküş yaşayan Fraser son darbeyi de Universal Studios’dan yedi. Mumya serisinin planlanan dördüncü filminin iptal olduğunu, bunun yerine serinin baştan çekileceğini ve başrolü Tom Cruise’un oynayacağını öğrendi.

Hayranları ekranlara geri dönmesi için film ve dizi şirketlerini yoğun bir baskı altına aldılar ve yıllar süren sessizliğinin ardından Fraser hala devam eden ve güzel tepkiler alan “Doom Patrol” dizisinde rol almaya başladı. Zorlu günleri geride bıraktığını umuyor ve yeniden aksiyon filmlerinin aranan ismi olmasını iple çekiyoruz!

Kategori: Şimdi Nerede?
Etiketler:
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
“Şimdi Nerede?”: Tobey Maguire
Önceki yazı
Verim Terörizmi

Başlıklardan...