“Şimdi Nerede?”: Converse Ayakkabı

Kimilerine göre ayakkabı tarihinde bir devrim, kimilerine göreyse topuk ağrılarının sebebi olsa da; zamanında kızı erkeği, yaşlısı genci demeden hemen herkesin giydiği Converse neden şimdilerde kimsenin ayağında görülmüyor?

Aslında Converse, 20. Yüzyılın başlarında kurulan bir firma olarak ülkesi Amerika’yı kasıp kavurmak için çok beklemedi. Ününü basketbol ayakkabılarıyla yakalasa da kısa sürede basketbolcuların yanı sıra kaykaycılar, sörfçüler ve Rock yıldızlarının ve dolaylı olarak da onların hayranlarının favori ayakkabı markası haline gelmişti.

Ülkemizde Converse 80’li yıllarda tanınacak, altın çağını 90’larda yaşamaya başlayacak ve yıldızı 2000’lerde de parlamaya devam edecekti. Bu yıllarda Converse ayakkabıları, gençlerin çoğunun yanı sıra orta-yaş kesimi ve yaşlıların dahi bir kısmının ayağında görmek mümkündü. Sokağa çıktığınızda bilekli modelini giyenleri, bileksiz tercih edenleri, bağcığı bileğe dolayarak bağlayanları, normal bağlayanları hatta bağcıksızları, her renk ve desende Converse giyenleri görmek adeta günlük rutin hâline gelmişti. Ancak sonra dünyada ve Türkiye’de popülerliğini yitirmeye başladı ve her geçen sene daha da az giyilir oldu. İnsanlar belki farklılık belki de rahatlık arayışlarından başka marka ve modellere yönelmeye başladılar. Günlük sneaker giyenler Adidas Superstar; koşucular Nike ve Reebok; kaykaycılarsa Vans ve Etnies gibi ayakkabıları tercih etmeye başladılar. Emektar Converse için artık belki de gençlerin önünü açmanın zamanı gelmişti.

Yakın gelecekte popülerliğini geri kazanır mı bilinmez ancak bir gerçek var ki birçok kişinin dolaplarının tozlu raflarında bir çift Converse, eski ihtişamlı günlerine dönmeyi bekliyor.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Dev Balonların İçinde Konser
Önceki yazı
Off Hep Aynı Şarkılar Diyorsan

Başlıklardan...