Oryantalist ‘Terzi’ Peyami

Sürekli televizyonda görmeye alışkın olduğumuz hikâyenin bir benzeri de Netflix’te başladı. 28 Temmuzda ikinci sezonu yayınlanacak olan ‘’Terzi’’ dizisine beraber göz atmaya ne dersiniz? Hazırsanız başlayalım 🙂

‘’Süslü Korkuluk’’ ismi ile Tv8’de yayınlanacak olan dizi yapımcı şirketin kanalla olan anlaşmazlığı nedeniyle Netflix’e transfer oldu. Hal böyle olunca klasik bir dizi başlangıcından uzak olan açılış sahneleri vardı. Defile öncesi kulis gerginliğini bizler göstermek isteyen ‘’Terzi’’ birkaç sahne dışında klasik bir televizyon dizisinden farksız şekilde ilerliyor.

Her bölüm sonunda yazmasa bile, diziyi izlerken ‘’Bunu kesinlikle Gülseren Budayıcıoğlu yazdı’’ diye düşünürken kendinizi bulabiliyorsunuz. Travmalar, zalim aileler, saklanan sırlar, patolojik durumlar ağır ağır akarken bir baygınlık geçirmeye başlıyorsunuz. Sırf Netflix’te yayınlanıyor diye farklı bir anlatım beklemek boşuna oluyor.

Dizi boyunca baston yutmuş gibi yürüyen Peyami’nin (Çağatay Ulusoy), herkesten sakladığı özel gereksinimli babası var. Annesini bulabilmek için farklı bir kimlikle ney çalmaya başlıyor. En yakın arkadaşı olan Dimitri (Salih Bademci) ise Peyami’nin geçmişi ile ilgili çoğu şeyi bilmemektedir ancak çocukluktan itibaren birbirlerini tanıyorlar. Dimitri ise 1940’larda kalan ve üstüne oturmayan bir Rum konuşma tarzı ile kendini gösteriyor.

Esvet (Şifanur Gül), Dimitri’nin nişanlısıdır fakat hem psikolojik hem de fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Çocukluğunda yetimhanede yaşayan ve yine özel gereksinimli bir çocuğa bakıcı olarak evlat edinilen Esvet’in kaderi dönüp dolaşıp yine onu buluyor. Dimitri ile evlenmek istemeyen Esvet evden kaçıyor ve hiç bilmediği İstanbul’da kendisini hiç görmeyen Peyami’nin evini buluyor ve özel gereksinimli babasının bakıcısı olarak geldiğini söylüyor. Her ne hikmetse kimse sorgulamadan veya ajansı aramadan Esvet’i işe kabul ediyor.

Bir bakışıyla dikiş mankeni üzerinde havada hesaplamalar yapabilen Peyami, hiç görmediği ve Dimitri ile evlenecekken düğün öncesi kaçan Esvet’i omuz ölçüsünden tanıyor. Sherlock Holmes bile bu kadar hızlı çözüme ulaşamazken ultra yetenekli terzimiz Esvet’in kim olduğunu bir anda anlayabiliyor.

Kapı dinlemeleri, arkadan konuşmalar ile ilerleyen dizide iyi diyebileceğimiz tek şey belki de Peyami’nin babası olan Mustafa’yı canlandıran Olgun Şimşek’in oyunculuğu diyebiliriz. Karakter içerisinde tutarsızlıklar olsa da genel anlamda iyi bir oyunculuk gördüğümüzü söyleyebilirim.

28 Temmuz’da yeni sezona Berrak Tüzünataç katılıyor. Olaylar, entrikalar ve dramların hiç eksik olmayacağı görünen yeni sezonda neler olacak ve hikâye nereye bağlanacak merak konusu. Şimdiden izleyecek olanlara sabırlar diliyorum <3

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Bu hafta vizyona girecek filmler
Önceki yazı
This Is Hozier

Başlıklardan...