Yedi yıl sonra Demirkubuz: Hayat

Yönetmenliğini ve yazarlığını yaptığı ”Kor” filminden yaklaşık sekiz yıl sonra, sinemaya ve karanlık sorunlara geri dönüş yapan Zeki Demirkubuz, yakın zamanda oluşturduğu sergisiyle aynı isimle, “Hayat” ile, sinemaya geri dönüyor.

Demirkubuz, 1 Aralık 2023’te vizyona girecek olan filmin fragmanını “Burası Türkiye. Burada herkes inanmak istediğine inanır.” cümlesiyle Twitter üzerinden paylaştı. Fragman için,

Zeki Demirkubuz’un kişisel açıklamalarının altına imza atabileceğimden, filmin nereden gelip nereye gittiğini kendi cümleleriyle aktarmak istiyorum:

“Hayat, en iddialı, sert, kavgacı veya mücadeleci insanı bile hizaya getiren bir duygudur. Bunu kazıdığınız zaman altında ölüm duygusu çıkar. Ne yaparsak yapalım, görmezden gelirsek gelelim, en büyük soru her zaman oraya geliyor. Bizim toplumumuzda bu farkındalığı anlatan ifade ‘hayat işte’ şeklindedir.

Aslında filmin ilk ismi ‘Hicran’dı; 16-18 yaşlarında özlemleri, hayalleri olan bir kızın kendisine dayatılanı sezgileriyle kabul etmediği ve o özlemlerin peşinde giderek az önce anlattığım hayatın duvarlarına çarpıp sonunda nasıl hizaya getirildiğinin, nasıl sıradanlaştırıldığının hikayesiydi. Fakat ben en bariz, basit konuları bile anlatmaya çalışırken; bir de bakmışım beni o cümleye başlatan her şeyi unutmuşum, bazı ayrıntıları çok sevmişim ve onların içinde kaybolup gitmişim.”

Oyuncu kadrosunda Miray Daner, Burak Dakak, Melis Birkan gibi isimler yer alıyor. Filmin süresiyle alakalı ufak bir detay, ilk başta dört saat olduğunu söylüyor Demirkubuz, daha sonra bazı kısımları ”berbat” etmemek için çıkartarak düzenli aralıklarla kıyaslandığı Nuri Bilge Ceylan’ın 29 Eylül’de vizyona girecek ”Kuru Otlar Üstüne” filminden daha kısa bir film haline getiriyor, Hayat, üç saat on beş dakika.

Zeki Demirkubuz’u ve filmlerini özlem ve merakla beklemedeyiz, 1 Aralık’ta görüşmek üzere.

 

 

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Las Vegas’ın Fütüristik Küresi: MSG Sphere
Önceki yazı
mitski ve yeni albümü: the land is inhospitable and so are we

Başlıklardan...