Bu albümleri neden seviyorum?

Geçtiğimiz dönemi sadece “TheNeedleDrop” kanalını izleyerek geçirmiş bulunmaktayım ve madem yazı yazmak istiyorum, neden eleştirmenliğe soyunmayayım dedim (sanki içimde küfür yememiş yerler kalmış gibiydi, hemen halledeyim dedim). Fakat eleştirmenliğe geçmeden önce benim en sevdiğim albümlerden bazılarını size sunmak istedim ki neleri sevdiğimi görmüş olun, sonra da “Vay efendim bu adam da hiçbir şeyi beğenmiyor…” demeyin.

 

RÜFÜS DU SOL – BLOOM

.

Direkt en net olduğum grup ve albümle başlamak istedim. Aslında Bloom dışında Solace, Atlas ve en son çıkan Surrender albümlerini (kısacası yaptıkları bütün işleri) aşırı seviyorum. Yani Calvin Harris için Ellie Goulding, cakal için Reckol, Burak Özçivit için Fahriye Evcen ne ise benim için de RÜFÜS DU SOL öyle. Şimdi gelelim bu albümü sevme nedenlerime. Bi’ kere zaten altyapı muhteşem (boşuna altyapı denmiyor zaten, temelin sağlam olacak ki şarkın da iyi olsun), ses kalitesi inanılmaz yukarıda. Her bir sesi teker teker ayırt edebiliyorsun ve bu şekilde şarkının verdiği hisler iyice kişiyi etkisi altına alıyor. Bunun üstüne de Tyrone Lindqvist’in sesi ❤️ eklenince seni alıp bambaşka diyarlara götürüyor. Ayrıca benim görüşümce bu albüm ve sonrasında gelişen canlı performansları Chill EDM’e yeni bir çağ açıyor, nitekim bu türü Loop odaklı ritimden çıkıp daha progressive (yani tekrar etmeyen) bir yöne evirilmesinde büyük bir payı var.

Öne Çıkan Şarkı: Innerbloom

 

90BPM – Kötülük Bizim İşimiz

Şimdi gelelim en sevdiğim Türkçe Rap albümüne. Baştan zaten Farazi ve Kayra’yı dinleyerek ergenliğini geçirmiş biri olarak (Unutulanlar V ❤️ Ben) bu grubun yeri bende ayrı. Üstüne üstlük Türkçe Rap tarihinin görüp görebileceği en iyi birlikteliklerinden biri de bu grupla görülmüş oldu. Farazi ve Kayra’nın yanına hem Da Poet hem Savai hem de Sorgu eklenince Katliam veya Fight Kulüp tarzı şarkılarda bile bulamayacağınız bir birliktelik (hem de grup olarak) doğmuş oldu. Bu grup sadece iki albüm çıkarmış olmasına karşın bu iki albüm de çok başarılı oldu. Çoğu insan için Şehir FM daha fazla öne çıkarken benim için Kötülük Bizim İşimiz hep biraz daha önde olmuştur. Bunun en başlı nedeni muhtemelen featlerin kalitesi olabilir. Ezhel, Kamufle ve Allame’yi aynı anda bulundurup bu kadar iyi kullanmayı başkası beceremezdi herhalde (herkesin öne çıkan özelliğini en iyi şekilde ve en uygun şarkıda kullanmaları). Bu şarkılarda aynı zamanda beati ortam seslerine uyarlamaları, vermek istedikleri konseptleri hayat gerçeklerine çok yakın bir şekilde ve en iyi sayılabilecek bir söz yazarlığı ile harmanlayıp işlemeleri bu albüme benim gönlümdeki en derin köşelerinden birinde VIP Loca ayrılmasını sağlıyor. Ayrıca ani olacak ama değinmeden edemeyeceğim NİYE DAĞILDINIZ BE ABİLER, NİYE KAVGA ETTİNİZ? ? Neyse olan oldu diyip şuraya bir de yazı bırakalım. Bkz. Underdogs: 90BPM

Öne Çıkan Şarkı: Elimde Yalanlarla

Throttle – Where U Are

Başka bir EDM albümüne geçeceğim ama bu sefer kısa tutmak istiyorum. Yalan söylemeyeyim bu albümü en büyük sevme nedenim Rocket League oyunudur muhtemelen. Oyunu oynarken arkadan eşlik eden hızlı ama bir o kadar da kafa ütülemeyen cinsten bu albüm. Özellikle EDM sevenlerin bakması gereken cinsten, he bir de Bkz. Underdogs: Throttle 🙂

Öne Çıkan Şarkı: For Me

 

Metro Boomin – HEROES & VILLAINS

Gelelim listenin en yeni üyesine. Bu albümü ilk dinleme anımda, albüme baya şüpheli yaklaştığımı hatırlıyorum ama şu anda iyi ki dinlemişim diyorum. Bu albümün özel olmasının başlıca sebebi benim dinlediğim rap şarkılarındaki kıtlığa bir nevi ilaç olmasıydı. Sürekli aynı şeyleri dinlemekten sıkılmış ve kendimi rapten baya uzaklaştırmıştım. Sonra ilk Metro Spider’a mix’te denk gelince dedim “wow, burada beğenebileceğim şeyler var gibi kalanına da bakmalıyım” ve o şekilde başladı bu serüven. Bi’ baktım albümde yok yok; rap, trap, hiphop, R&B ve hatta soul bile var. Burada Ankaray abime şapka çıkarıyorum bu kadar türü aynı anda bu kadar başarılı işlemek herkese göre bir şey değil, e bu da zaten kendisinin neden süper prodüktör olarak adlandırıldığını gösteriyor zaten. Prodüksyon demişken ufak bir parantez daha açalım, o kadar üst düzey bir çalışma var ki burada her dinleyişte her şarkıda yeni bir detay veya ufak bir anekdot bulabiliyorsunuz.

Öne Çıkan Şarkı: Creepin’

 

mor ve ötesi – Dünya Yalan Söylüyor

Şimdi bizden bir şeylere geçelim. Bu da zaten muhtemelen ya mor ve ötesi ya da Athena olurdu. Sonra düşündüm biraz ve özellikle Dünya Yalan Söylüyor albümünün bende etkisinin baya büyük olduğunu fark ettim. Sonuçta bu albüm en sevdiğim 4 MvÖ şarkısının 3’ünü barındırıyor :D. Başka nedenler de eklemek lazım ama bu kadarı yetmez diye düşündüğümden de hemen şunları iliştireyim yanına. En başta zaten Eurovision’un uyandırdığı bir nostaljik etki var (Deli bu albümde değil biliyorum) ama herhalde asıl nedeni bu albümün Türk Rock tarihindeki en kompleks albümü olması olabilir. Bunda hem söz derinliği hem müzik kalitesi hem de iğneleme sanatındaki ustalık var (dinleyenler neyi kastettiğimi iyi bilecektir). Burada ufak bir parantez daha Harun Tekin için, yazılan sözlerdeki duyguları o kadar iyi dinleyene aktarıyor ki kendinizi genelde duygu içerisinde kaybolmuş buluyorsunuz.

Öne Çıkan Şarkı: Re

Joji – Nectar

Joji sevgim aslında YouTube geçmişinden gelen sevgi ama ayrıca bu adam nasıl FilthyFrank’den buraları geldi halen anlayamıyorum. Yine de bu adam bana ballad ve slow müziği sevdirmiş adam. Bu adam olmasaydı halen efkarlanırken Skrillex dinleyen bir ergen olarak hayatıma devam ediyor olacaktım ? Ayrıca çoğu albümde yazdığım gibi bu albümde de söz derinliği, duygu akışı ve kaliteli miksaj burada da mevcut. Seviliyorsun Joji. ❤️

Öne Çıkan Şarkı: Ew

 

Bring Me The Horizon – POST HUMAN: SURVIVAL HORROR

Sonunda biraz mainstreamden çıktığımıza göre araya bir BMTH sıkıştırmam lazımdı. Aga bu albümün sertliği inanılmaz iyi (Amy Lee ile olan şarkı hariç) hatta son iki şarkıya kadar hiçbir şarkıyı atlamadan dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca albümdeki tarzlardan bahsetmeden de geçemeyeceğim çünkü hepsine sahiplik yapıyor, açılışı Slayer gibi yapıp sonra bir anda Linkin Park’a bağlıyor ve hepsini emo tarzına uygun da yapıyor (daha ne istiyorsunuz). Tabi Oli beylere de buradan selam olsun, albümde ciğerini bırakıyor :D. He bir de düet olarak BABYMETAL’in olması da başlıca ayrı bir neden.

Öne Çıkan Şarkı: Parasite Eve

 

Megadeth – Rust In Piece

Ve gelelim bu listedeki son albüme (hem de radyonun özüne dönüş gibi de olsun). Metallica ile birlikte en sevdiğim gruplardan olan Megadeth’in her zaman benim için favorilerim arasına girme nedeni bu albümdür. Sonuçta en iyi Thrash Metal gruplarından biri, he ayrıca Dave Mustaine’in kurduğu bir grup olması tuzu biberi (bilmeyenler için Dave Mustaine, Metallica’nın da kurucu üyelerinden). Bu albümün ise diğer metal albümlerinden daha öne çıkmasının yegane sebebi Marty Friedman olabilir çünkü şarkılara verdiği katkı, soloları, çılgınlığı en ama en üst seviyede. Zaten sonrasını bilenler bilir ama kendisi ayrıldıktan sonra Megadeth de düşüşe geçiyor. Neyse üzücü şeyleri bırakalım da kafa sallayalım. Sonuçta karşımızda eşlik etmesi ve kafa sallaması en zevkli albüm duruyor. ?

Öne Çıkan Şarkı: Hangar 18

Bu seferlik benden bu kadar, bir sonraki yazıdan itibaren ortalığı ateşe vermeye geliyorum.

Daha fazla müzik için Radyo Hacettepe

Kategori: Genel, Ortaya Karışık
Etiketler: , , , , ,
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Mutsuz değilim yüzüm böyle: Fleabag
Önceki yazı
Erasmus Günlüğü: Bölüm 4

Başlıklardan...