DJ, Organizatör, İş Adamı? Hepsinden Biraz!

DJ Khaled gerek işbirliği yaptığı dünyaca ünlü sanatçılar, gerek listelerin tepesinden inmeyen hit şarkıları, gerekse şovmenvari hareketleriyle sürekli göz önünde olan bir isim. Müzikal yeteneği ve şarkılarının kalitesi tartışıladursun, ben size kendisi hakkında bilinmeyen çok ilginç bir gerçeği paylaşacağım.

DJ Khaled’i meslektaşları diğer prodüktör ve DJ’lerden ayıran önemli bir özelliği var. O da şarkılarının prodüksiyonunu “yapmaması”! “Bu nasıl saçmalık?” dediğinizi duyar gibiyim. Ama işin gerçeği bu. DJ Khaled çoğu şarkısını kendi bestelemiyor ya da sözlerini yazmıyor. İşin mutfağında yer almıyor kısacası. Peki nasıl oluyor da bu kadar şarkısı ve albümü var? İşin mutfağında yer almıyor ama restoran onun ve tadım/sunum yapıyor diyelim. Kendisi sektörde gücü olan bir “karar verici”. Birileri onun için prodüksiyon yapıyor, o da içlerinden hit potansiyeli olanları seçiyor. Sonra da o müziğe en uygun yıldızı buluyor ve bum: Yeni bir hit şarkı patlıyor! Ayrıca herhangi bir sanatçının “Tutmaz bu.” deyip de rafa kaldırdığı bir şarkısı varsa, Khaled onu alıyor ve parlatıp yeni bir hite dönüştürüyor! Albümlerin tüm düzenlemesini ve reklamını da kendi yapıyor. Günün sonunda hem DJ Khaled hem prodüksiyonu yapan müzisyenler hem de dinleyiciler memnun oluyor.

Açıkçası bir dinleyici olarak müziğini sevmesem de, işletme okuyan biri olarak stratejisini ve zekâsını takdir ettim. Sonuçta yaratıcılık ne kadar önemliyse, doğru zamanda doğru stratejiyi uygulayarak yoktan bir fırsat yaratmak da o kadar önemli. Belki hiçbir zaman otoritelerin gözünde en iyi DJ olamayacak ama başarılı bir girişimci olarak anılması yakındır.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Dinlerken Duramadığımız Grup: Altın Gün
Önceki yazı
Tamam da Niye Yazdın Bunu Şimdi?

Başlıklardan...