Underdogs: Volbeat

Malum yaz aylarındayız ve kafalar genelde rahat takılmaya devam ediyor. Bu nedenle de yazılarda bi’ aksama bi’ yavaşlama söz konusu. Yazlıkta olunca da ekstra bir gevşeme oldu bende. “Hayatımdan bir parça eksik ama acaba ne?” diye düşünürken fark ettim ki göz bebeğim Underdogs’u çok boşlamışım. Bu diyarın tüm metalci ve rockçıları toplanın! Bu yazı sizin için.

Volbeat, 2001 yılı çıkışlı Danimarkalı heavy metal/hard rock grubu, e bu nedenle de doğal olarak kuzeylilerin metal kültürünün izinden gittiğini düşünebilirsiniz. Fakat bu güzide grubumuz aşırı sert ve bağırmalı tarz yerine daha çok 60’lar 70’ler baharatlarını rock ve metal kazanında harmanlayarak müzik yapmayı tercih ediyor ve buna da “Elvis Metal” diyorlar. Hatta kendi sloganları olan “Annenizin bile seveceği metal!” sözü bile bu düşünceyi destekler nitelikte. Onun için bu adamlardan Slayer, Slipknot veya Pantera tarzında şarkı yapmalarını beklemek mantıklı değil. Bu özgün tarz onları diğer bütün gruplardan ayıran en önemli özellik. Bu arada vokalist Michael Poulsen ve gitarist Rob Caggiano için ayrı bir parantez açmak istiyorum. İkisi de alanında çok özgün ve dikkat çekici kişiler. Son yıllarda her türlü sound’un üretildiği ve yaratıcılığın düştüğü bu karanlık dönemde çıkardıkları her parçada yeni bir şeyler ortaya koyabilmeleri herkesin yapabileceği bir iş değil. Her ne kadar eski bir grup olup dünyada hatrı sayılır bir kitleye hitap etseler de hâlâ ülkemizde tanınırlığı nispeten az olan bir grup. The Hangman’s Body Count , Still Counting  ve en sevilen şarkıları olan For Evigt parçalarını dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim, pişman olmayacaksınız.

Şu sıralar en büyük temennim de Türkiye’de müzik eleştirmenliğinin daha da gelişmesi ve dinleyicilerin önüne geleni tüketmeden uzak durmaları yönünde. Bunun için de tüm müzik türlerinde farklı ve şahsına münhasır grupları daha çok dinlemeli, keşfetmeli ve öğrenmeliyiz.

 

Bonus:

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Eski Dostun 20 Yıllık Selamı
Önceki yazı
Depresyon Savaşçısı

Başlıklardan...