Yalnız, O Kısım Tam Öyle Değil

Yıllardır bazı şarkıların içeriği veya yazılış sebebiyle ilgili çeşitli şehir efsaneleri dolaşıyor. Bazıları bir hayli ilginç olsa da olayların gerçek yüzü  bilinenden çok farklı. Bu yazımda müzik tarihine damga vuran şarkılara ve onlar hakkında “doğru bilinen yanlışlar”a değineceğim.

1- Losing My Religion – R.E.M.

Yıllar boyu ateizme yönelen gençlerin gayriresmi  marşı haline gelen bu şarkının aslında din kavramıyla hiçbir ilgisi yok. Burada “losing my religion” ile kast edilen, inancını kaybetmek. Tabii ki bir Tanrı inancından bahsetmiyoruz. Sevgiye, karşılıksız kalan aşka umudunu yitirme ile ilgili.

“Gülüşünü duyduğumu sandım, ama bu sadece bir rüyaydı.”

2- Sympathy For The Devil – The Rolling Stones

The Rolling Stones ve AC/DC gibi grupların kaderi adeta yanlış anlaşılmaktan ibaret. Tabii şarkıya böyle bir isim koyarsanız yanlış anlaşılmak da olası. Ancak bu parça kesinlikle şeytan veya ona duyulan sempatiyle alakalı değil. Grubun burda vurgulamak istediği husus, insanoğlunun ders almadığı hataları ve günahları. Diğer pek çok şarkılarında olduğu gibi.

“Asıl aklınızı karıştıran, size oynadığım oyunların doğasıdır.”

3- Careless Whisper – George Michael

Hayatının son dönemindeki tercihleri sebebiyle Michael’ın bu şarkıyı bir erkeğe ithaf ettiği düşünülür. Lâkin durum böyle değil. George Michael bu eseri lise çağlarındaki aşkı Helen için yazıyor. Helen’i, Jane isimli başka bir kızla aldatmasından dolayı duyduğu üzüntü, pişmanlık ve çaresizliği de her notada bize hissettiriyor.

“Bir daha asla dans etmeyeceğim, seninle ettiğim gibi.”

4- Hotel California – Eagles

Bu şarkıyla ilgili üretilen hikâyelerin ve türetilen teorilerin haddi hesabı yok. Kavuşmaya çalışan sevgililerin yanan otelde can vermesinden tutun, otelden kast edilen yerin aslında bir akıl hastanesi olması gibi pek çok iddia var. Solist Don Henley’in açıkladığı üzereyse grubun vurguladığı konu 70’lerin ABD’sindeki aşırılıklar ve çoğu kişiye cazip gelen “Amerikan Rüyası”nın karanlık tarafı.

“İstediğin zaman otelden çıkış yapabilirsin ama hiçbir zaman terk edemezsin!”

5- No Woman, No Cry – Bob Marley

Muhtemelen arkadaş ortamlarında yapılan “Kadın yok, ağlamak yok abi! Ehehe” esprisi bitmeyecek ama ben yine de olayın doğrusunu anlatayım. Marley bu şarkıda sevdiği bir kadına umut vermek ve kötü günlerin biteceğini anlatmak istemiştir. Şüphesiz Bob Marley kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında yaşasaydı, bu şarkıyı tüm kadınlara armağan ederdi.

“Ağlama kadın, ağlama. Her şey yoluna girecek.”

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Doğru Batılılaşma
Önceki yazı
Ruhumuza “Merhem”

Başlıklardan...