Alice Harikalar Diyarında’nın Asi Çocukları: Siyah Tavşan!

Radyo Hacettepe röportaj serimize eklenen bir diğer grup İstanbul asıllı Progresif/Alternatif Rock grubu olan Siyah Tavşan!

– Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Grup içerisindeki dinamiğiniz çok beğeniliyor. Açıkçası biraz kendinizden bahsedip nasıl tanıştığınız ve Siyah Tavşan’ı nasıl yarattığınız hakkında bir kaç cümle alabilir miyim?

  • Çok teşekkür ederiz. Hepimiz çok farklı yollardan gelememize rağmen bu yollar yakın zamanda kesişti. Siyah Tavşan ilkin bir progresif/alternatif rock grubu olarak 2017 yılından itibaren aktif şarkı yayınlamaya başladı. Ne ki pandemi ve birkaç talihsiz olay sebebiyle orijinal kadrodan sadece şu anda grubun vokali olan Denizalp Şimşek kaldı. Her ne kadar bu süreç oldukça zorlu ve sıkıntılı geçse de şimdi olduğumuz yerden çok memnunuz ve grubun geleceği açısından çok umutluyuz. Sorunun ikinci kısmına gelecek olursak, Siyah Tavşan’ı yaratmamız konusunda bize ilhamı tabi ki Lewis Caroll’ın “Alice Harikalar Diyarında” isimli kitabı verdi. Burada gündelikliğin zorluklarından masal diyarına bir beyaz tavşanın kılavuzluğu ile giden Alice’in hikayesi yerine insanları kurdukları masal diyarlarından çıkartıp hakikatle yüzleştirmeyi amaçlayan siyah bir tavşanın hikayesini anlatmayı seçtik. Şarkılarımızla bu hikayeyi anlatmaya devam etmek istiyoruz.

 

– Şarkılarınızı ve sizi hayranlıkla takip edip dinliyorum. Kendim ve çoğu arkadaşım için bir ilham kaynağı olduğunuzu söyleyebilirim. Peki siz müzik yaparken ilham kaynağı olarak neleri alıyorsunuz?

  • Bu güzel yorum için çok teşekkür ederiz. Müziksel anlamda 1970’lerden beri İngiltere’de ortaya çıkan progresif rock ve alternatif  rock gruplarını çok seviyoruz ve haliyle bu gruplar bizim için büyük bir ilham kaynağı oluyor. Örnek vermek gerekirse günümüzde Pineapple Thief, Porcupine Tree, Delta Sleep gibi grupları yakından takip etmekte olmakla birlikte bu liste Pink Floyd’a kadar geri götürülebilir. Bunun yanında Radiohead’e olan derin hayranlığımızı da belirtmemiz gerekir. Sözler ve içerik olarak ise genelde dünya edebiyatı ve felsefe bizim için ilham oluyor. Daha önce birçok kişi bu dünyada hepimizin yaşadığı sıkıntıları defalarca yaşadı ve bunlar üzerine düşündüğü için duygularımızı bir sanat eseri aracılığı ile aktarmaya çalışırken ister istemez aynı duyguları ve düşünceleri paylaşan kültürel mirastan yararlanıyoruz ve “devlerin omuzlarına çıkarak” üretmeye çalışıyoruz.

 

– Şahsi olarak benim favorim olan şarkı kesinlikle ‘Bir Yağmur Masalı’. Hardal grubunun bu şarkısını yorumlarken nelerden etkilendiniz?

  • Bizce Hardal grubu Türkiye’de progresif rock dinleyicilerine cevap veren ilk örneklerden biri ve onların yaptıkları müziği kendimizinkiyle akraba olarak görüyoruz. Hali hazırda gruba olan hayranlığımız şarkıyı yorumlarken iyice pekişti. Şarkıyı birlikte yorumlarken arkadışımız Beyza Doğuç ile uzunca konuştuk ve “Bir Yağmur Masalı” isimli şarkının aslında ölümlülere merhametle bakan tanrısal figürlerce yazılmış sözlerle insanlık durumunu anlattığına karar verdik. Hem müziksel olarak yorumlarken hem de şarkı üzerine görsel bir içerik üretmeye çalışırken temel ilhamımız bu oldu ve her şeyi “The Fool” karakterinin yolculuğunu anlatan bir hikaye üzerine kurduk.

 

– Bildiğimiz üzere 27 Ocak’ta IF Performans sahnesinde olacaksınız. Gerçekten sizi izlemeyi dört gözle bekleyenler olacak. Peki bunun üzerine konserlerinizde başınıza gelen en komik olay neydi?

  • Çok teşekkür ederiz biz de sizlerle buluşmayı heyecanla bekliyoruz. Ne yazık ki buna net ve tek bir örnek veremeyeceğiz ama genel olarak birbirimizi hem iş anlamında hem arkadaşlık anlamında seven insanlar olduğumuz için her saniyemiz oldukça eğlenceli geçiyor. Bunun yanında bize olmasa da dışarıya komik görünebilecek bir mite inanıyoruz. Bu mite “siyah tavşan laneti” adını verdik. Her ne zaman konserimiz olsa mutlaka bir iklimsel sıkıntı ya da akıl almayacak teknik aksaklıklar yaşıyoruz. Örneğin Ağustos konserimizde dolu fırtınası olmuştu ve 27 Ocak günü Ankara’da konser vermek için yola çıkacağımız günden bir gün önce ise Ankara-İstanbul yolu kar nedeniyle kapatıldı. Umarız şeytanın bacağını bu konserde kırarız.

 

– Birazcık klişe olacak ama müzik kariyerinizle ilgili ileriye dönük neler söyleyebilirsiniz? Gelecek planlarınız neler?

  • Yeni bir albüm çalışması içindeyiz ve bu albümün bizi daha iyi yerlere taşıyacağına inanıyoruz. Fakat öncesinde bu albüme girişmeden önce yazdığımız ve uzun zamandan beri pandemi ve çeşitli pratik sorunlar sebebiyle yayınlamadığımız bir kaç şarkımızı önümüzdeki aylarda ayrı ayrı yayınlamayı planlıyoruz. Eğer her şey yolunda giderse yeni albümden ilk tekliyi bu sene içerisinde klibiyle birlikte yayınlamayı düşünüyoruz. Sorular ve ilginiz için çok teşekkür ederiz. Konserde görüşmek üzere.
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
“Şimdi Nerede?”: Grunge (Müzik türü)
Önceki yazı
Yeni Albüm Öncesi Bir Stromae Portresi

Başlıklardan...