“Şimdi Nerede?”: Grunge (Müzik türü)

Filizleri 80’lerde atılan, popülaritesi ise 90’lar ve 2000’lerin başında iyice artan müzik türü (ya da akımı) Grunge, yıllar geçtikçe kan kaybetmeye devam ediyor. Temelde Rock müziğin bir kolu olarak kabul edilen Grunge bugünlerde Nirvana, Pearl Jam ve Foo Fighters gibi gruplarla hâlâ yaşatılsa da zamanında popüler olup şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş tonla grup var. Bu yazımda o gruplardan bazılarını sizin için derledim.

Fuel

Fuel 1989’da kurulan ve varlığını hâlâ da sürdürmeye çalışan bir grup. Dinlenme istatistiklerine baktığımızda kemik hayran kitlelerini koruduklarını görüyoruz. Bu da onlara yetiyor olsa gerek. Açık ara en popüler şarkıları Shimmer olsa da benim size naçizane önerim Won’t Back Down olacak.

Nickelback

İşin aslı, Nickelback yıllardır hak etmediği bir nefret dalgasıyla karşı karşıya. Özellikle ABD’de kelimenin tam anlamıyla yerden yere vuruluyorlar. Öyle ki Nickelback ismi herhangi bir alanda vasatlığı tarif etmek için bir kriter haline gelmiş. Örneğin:

– “Suphi abi mutfağa badana yaptırdım nasıl olmuş?”

+ “Nickelback gibi olmuş Erkutcuğum.”

– “Ne diyosun ya, o kadar mı..”

Ben bu durumun biraz da sürü psikolojisiyle alakası olduğu kanısındayım. Zamanında tekrara düştükleri eserleri ya da fecaat performansları olsa da, dinlenme sayıları bu nefretin aksini işaret ediyor. Ön yargılarınızı bir kenara bırakıp kesinlikle şans vermeniz gereken eserleri: How You Remind MeBurn It To The Ground, ve Learn The Hard Way. Bir deneyin, pişman olmayacaksınız.

 Sick Puppies

İşte karşınızda one-hit-wonder (tek şarkıyla ünlenen) bir post-grunge grubu! Neden unutuldukları konusunda başka söze gerek yok sanırım. 2009 yılında yayınladıkları You’re Going Down şarkısı listelerde üst sıralara tırmansa da, devamı gelmedi. Haydi bir de Street Fighter oyun serisi için yaptıkları War parçasını sayalım. 25 yıl boyunca da dişe dokunur başka bir iş yok.

 

 

Skillet

Skillet için aslında tam anlamıyla bir grunge grubu diyemeyiz ancak bu türden etkilendikleri aşikar. 26 yaşında bir grup olarak, özellikle iki şarkıyla büyük sükse yapmışlardı: Hero ve Monster. Bu iki harika eseri (özellikle Hero’yu) dinlemediyseniz daha fazla vakit kaybetmeden kulak verin! Grup halen turnelere ve albümlere devam etse de, bir daha bu ikisi gibi etkili eserler üretemediler.

Alter Bridge

Geldik listenin en genç fakat belki de en kaliteli grubuna. 2004’te kurulan ve post-grunge, hard rock ve alternative metal türlerini marifetli  bir şekilde harmanlayan grup başarılı kariyerine devam ediyor fakat şahsi fikrim hâlâ hak ettiği değeri görmüyor. Solistleri Myles Kennedy’i de çok sevdiğimi de ayrıca belirtmek isterim. Şarkı önerisine gelirsek tabii ki Metalingus başı çeker. Ancak grubun diskografisinin derinliklerine daldığınızda hemen her işlerinin belli bir kalite standardını yakaladığını göreceksiniz.

Saliva

Böyle grup mu olur pu, pu! [Nasıl espri? (Saliva = tükürük)] Şaka bir yana gerçekten bu listenin en zayıf ekibi olabilirler. “O zaman neden koydun?” dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü grunge denen bu tarzın ne kadar değişken olduğunu göstermek istedim. Kalite ile vasatlık arasındaki ince bir çizgi gibi adeta. Saliva’nın neden popüler olduğuna anlam veremediğim bir sürü şarkısı var ve çoğu da gerçekten iyi değil. Katlanılabilir tek bir parçaları var, o da benden size bir armağan olsun: Bleed For Me

Onur Köşesi: Chris Cornell

Chris Cornell gerçekten sevdiğim sanatçılardan biriydi ve vefatıyla şahsımın da dahil olduğu azınlık bir hayli üzülmüştü. Onun da hakkının yeterince teslim edilmediği kanısındayım. Tek bir şarkı önermek çok zor olduğu için, keşfetmeyi siz değerli okuyuculara bırakıyorum.

 

 

Öyle ya da böyle müzik piyasasından bir “grunge” geçti. Kimilerine göre hepten kötü, kimilerine göreyse doğru grup ve eser kombinasyonu önemli. Ancak bir gerçek var, o da bir dönem kitlelerin ciddi anlamda rüzgarına kapılmış olması. Bugünse o rüzgarın yerinde yeller esiyor. Aynı şey gibi oldu ama siz beni anladınız.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Underdogs: Jauz
Önceki yazı
Alice Harikalar Diyarında’nın Asi Çocukları: Siyah Tavşan!

Başlıklardan...