Dans temalı izlemeniz gereken 5 film

Düğünlerden şenliklere, konser alanlarından sokak aralarına varana kadar müziğin olduğu her yerde dans etmeden duaramayanlardan mısınız? Dans ederken olan biten her şeyi unutuyor musunuz? Cevabınız evet ise, buyurun gelin dans aşkınızı göklere çıkaracak ve izlerken sizi büyüleyecek bazı filmler hakkında konuşalım. 

İlkel kabilelerden günümüzün modern danslarına uzanan yolculukta dans her kültürün bir parçası olmuştur. Aytunç Bentürk’ten aşina olduğumuz dans, bir zamanlar Huysuz Virjin’in sunduğu ‘’Benimle Dans Eder Misin?’’ yarışması sonrasında hayatımıza daha çok dahil olmaya başladı.  

Hareket, müzik ve ahengin bir araya gelmesiyle oluşan bu coşkulu sanat 1982 yılından bu yana her yıl 29 Nisan’da ‘’Dünya Dans Günü’’ olarak kutlanılıyor. Peki neden bu tarih diye soracak olursanız hemen yanıtlayayım. Bu tarih, 1727-1810 yılları arasında yaşayan ve modern balenin kurucusu sayılan Fransız Balet Jean-Georges Noverre’in doğum günü.  

Dünya Dans Günü gelmişken dans temalı filmlere göz atalım dedik. Eğer siz de dans edenleri izlemeyi seviyor ve dansın hikayesi ile umut doluyorsanız sizler için hazırladığımız listeye hemen başlayalım. 

  1. Dirty Dancing 

Bu film 1987 yılında yapılmış ve 1988 yılında dillerimize dolanan ‘’The Time of My Life’’ şarkısı ile en iyi şarkı dalında Oscar ödülünü kazanmıştır. Filmde Johnny Castle, bir yaz kampında dans öğretmenliği yapmaktadır. İş dışında kalan vakitlerinde diğer dansçılarla bir araya gelerek dans ederler. Bu yaz kampında Baby olarak tanınan bir genç kızın Johnny’e aşık olmasıyla bütün hikaye başlar. 

 

2. Mouling Rouge 

Nicole Kidman’ın başrolünü oynadığı muhteşem filmde müzik ve dans düelloları adeta şölen yaratmaktadır. Şair olan Christian, ziyaret ettiği Mouling Rouge gece kulübünde dansçıya aşık olur. Aynı dansçıya aşık olan kıskanç bir Dük vardır. Aşk içim yapılan düelloları izlerken tüm duyguları aynı anda yaşayacaksınız. 

3. Hair 

Kıyıda köşede kalmış gibi duran ama ‘’Let the Sun Shine in’’ şarkısı ile hafızalarımıza kazınan muhteşem bir film. Savaşı protesto eden binlerce insanların görüntülerini içeren film, sahne müzikalleri ile görsel ve işitsel bir şölene dönüşüyor. Filmi izlerken 1960’lı yıllara zaman yolculuğu yapmanız da başka bir keyif sunuyor.  

 

4. Black Swan 

Filmin ismini okuyunca Natalie Portman’ın muhteşem oyunculuğu ile müzik sesleri anında aklınızda beliriyor . Müzik, görsellik, konu ve dans olarak bizlere şölen sunan filmde Kuğu Gölü Balesi’nde baş dansçı olmaya çalışan Nina’nın hikayesini izliyoruz. Nina Beyaz Kuğu için iyi bir dans performansı ortaya koyarken Siyah Kuğu olabilmek için kendi karanlık tarafıyla yüzleşmesi gerekecektir.  

5. Zenne 

Gerçek hayat hikayesinden uyarlanan bu filmde, üç kişinin İstanbul’da yaşamlarının kesişmesine dair bir yolculuğu izliyoruz. Toplumsal tabuları konu edinen filmde muhafazakar ailenin çocuğu Ahmet, cinsel kimliğini saklamadan zennelik yapan Can ve Alman fotoğrafçı Daniel’in dostluklarına şahit oluyoruz.  

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Bu sefer son: Teoman’ın yeni albüm fikirleri hakkında
Önceki yazı
Komik bir belgesel: Cunk on Earth

Başlıklardan...