Yeni Bir Çağ?

Bu hafta müzik tarihinde ilk denebilecek etkinliklerden biri gerçekleşti.

Travis Scott, Fortnite oyunuyla ortak bir çalışmayla sanal evrende bir konser verdi. Oldukça ilginç bir deneyimdi benim açımdan. Canlı performans ses kalitesinden çok daha iyi ve görsellik açısından da heyecan vericiydi. Eğer izlemediysen kesinlikle bir göz atmanı tavsiye ederim.

Beni asıl meraklandıran şey bu etkinlikten sonra “canlı performans” kavramının nasıl bir hale geleceği. Çünkü çoğumuzun ekonomik sebeplerle gidemediği konserlerin sanal evrende gerçekleşmesi hatta ücretsiz olması fikri beni oldukça mutlu ediyor. Hatta bu yeni akım, canlı performanslarda karşılaştığımız geçici işitme kaybını da önleyebilir diye düşünüyorum. Eğer canlı performanslara gittiysen ne demek istediğimi daha iyi anlayorsundur. Ayrıca görsel efektler dünya üstü boyutlara hiçbir çaba harcamadan ulaşmamızı sağlıyor. Pek dinlemediğin bir müzik türü olsa bile sadece görsel şöleni izlemek bile güzel vakit geçirmeni sağlayabilir diye düşünüyorum.

Bu yeni oluşumun bazı şeyleri içermeyeceğinin hatta içeremeyeceğinin ben de farkındayım. Özellikle konser-festival veya canlı performansı hangi formunda izliyorsan o mekandaki/kalabalıktaki heyecanı bilgisayar ekranından alamayacağın ortada. Takip ettiğin, idol olarak aldığın sanatçıyı canlı olarak hatta kendi gözlerinle görmenin verdiği hissi tadamayacağın da tartışmasız. Kalabalığın her ritimle ve her şarkı geçişinde alacağı hali göremeyeceksin. Bana göre bir konserin en güzel yanı olan tüm seyircinin çalınan parçaya eşlik etme kavramı da sanal evrende gerçekleşemeyecek. O vakit geldiğindeki tüylerinin ürpermesinin bu yeni formatta gerçekleşebileceğini pek sanmıyorum.

Benim için artılarıyla eksileriyle Travis Scott x Fortnite etkinliği bu şekildeydi. Bu zor zamanlarda evde geçirdiğimiz vakti daha güzel bir hale getirme çabasına teşekkür ediyorum. Müzik dünyasında veya canlı performans/konser kavramında yeni bir çağ açıldı diyebilir miyiz? Bu sorunun cevabını sana bırakıyorum.

Kategori: Ortaya Karışık
Etiketler: , ,
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Aşk101
Önceki yazı
Challenge Diyarı

Başlıklardan...