Avokadolananlardan mısın?

Sana tatlı tatlı gülümseyen armutumsu, göbeğinde kestane taşıyan yeşil bir canavarla karşılaştın mı hiç? Hani şu son yıllarda neredeyse herkesin favorisi olduğu(!), sabah kahvaltılarından, sağlıklı salatalarından eksik etmediği, in mi cin mi meyve mi sebze mi diye tartışılan, çoraplara malzeme edilen, baskısıyla göz boyayan o gülümseyen canavar, evet evet avokado… Eğer kafan avokado popülerliğine dair soru işaretleriyle doluysa işte bu yazı tam sana göre!

Övenin de yerenin de çok olduğu, son zamanlardaki popülerliğinden influencer’ların sorumlu olduğu bir super food. Şimdi tadı sabuna beziyor, şunla bunla karışınca anca yenilebiliyor sitemlerini ve ‘bu şimdi meyve mi?’ diye kıs kıs gülmeleri bir kenara bırakalım. Bir anda neredeyse herkesin avokado fanı olması tepki görebilir ama nötr bir tada sahip olduğu için avokado suçlanamaz. Emin ol, avokadoyu kutsal yapan besin değerinden ve yararından bahsetsem bu yazı oturup ağlar, bana bir avokado yok mu der. Eğer tadından memnun olmayanlardansan en iyisi al yüzüne sür veya avokado desenli çorabını giyinmeye devam et.

Avokadonun tanesinin 4-5 liraları bulması popülerliğinin bir cezası. Bir yandan zorla öven, gerçekten sevmeyen ve sağlıklı ayağına yatan kişiler(bknz:influencer’lar), bir yandan biraz elit biraz batı özentiliği etiketi yapıştırılan, bilinçli ve sağlıklı beslenenler. İşte sayesinde insanlığın tuhaf olduğunu bir kez daha fark ettiğimiz, popüler kültürün parçası haline gelmiş bu masum gülümser canavar!

Kategori: Vampirleşen Popülarite
Etiketler:
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Hold The Full Goblet Upside Down
Önceki yazı
Duvarların Dili Olsa da Konuşsa

Başlıklardan...