En “Baba” Şarkılar

Şarkılar, önce müzisyenler sonra da bizler için hayatın fırtınasında sığınabileceğimiz güvenli bir liman oldu. Yıllar boyunca sanatçıların kimisi babalarından kimisi evlatlarından bahsetti. Babalar Günü’nde sözlerine çok da dikkat etmeden dinlediğimiz 5 müzisyenin 5 güzel şarkısını sizler için altındaki anlamlarını aktarmak için seçtim.

1. Yusuf Islam/Cat stevens – Father and Son

Baba ve oğlun sohbetini gözler önüne seren bu şarkı aslında çözümsüz bir çatışmaya çıkıyor. Adeta evlat olmanın da baba olmanın da karmaşası yüzümüze çarpıyor. Oğlun, kendi yolunu çizmek istediğini söylemesi üzerine babanın şu sözleri dile getirmesi de şarkının en etkileyici kısımlarından biri:

“For you will still be here tomorrow, but your dreams may not.”

2. Stevie Wonder – Isn’t She Lovely

Her şey bir babanın yeni doğmuş kızına olan sevgisiyle ilgili. “Isn’t She Lovely” babaların kızlarını dünya güzeli olarak görmesini ve baba-kız ilişkisinin eşsizliğini ortaya koyuyor. 

 “I never thought through love we’d be
Making one as lovely as she
But isn’t she lovely made from love?”

3. Harry Chapin – Cat’s in the Cradle

Cat’s in the Cradle şarkısı baba-oğul ilişkisini kronolojik olarak özetliyor. Dört dakikalık şarkı, baba oğul kavramlarını ele alırken bir yandan da bu ilişkiyi anlatmak için bölümlerce diziye, saatlerce filme de gerek olmadığını düşündürtüyor.

4.Eric Clapton – Tears in Heaven

Evlat acısı belki de bir babanın taşıyabileceği en ağır yüklerden biri. Eric Clapton, bu şarkıyı 1991 yılında camdan aşağı düşerek ölen 4 yaşındaki oğlu için yazmıştı.

“Would you hold my hand, If I saw you in heaven?”

5. Can Kazaz – Sürsün Bahar

Son şarkı ise bizim gezegenden. Can Kazaz’ın babasını kaybettikten sonra yazdığı bu şarkı, babaya seslenişin en güzel ve içten örneklerinden.

“Sevmeyi senden öğrendim, dinleyip kuşları hikayeler duymayı.”

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Nur Topu Gibi Bir Korkun Olsun Mu?
Önceki yazı
Ne İzlesem Diyorsan Buraya Bak!

Başlıklardan...