Eurovision 2023 finali bu gece

Bu yıl İngiltere’nin ev sahipliği yaptığı 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na 37 ülke katılıyor. ‘’Neden İngiltere’de düzenleniyor? İngiltere geçen sene yarışmayı kazanmadı ki!’’ tepkileri gelmeden hemen açıklayayım. Geçtiğimiz yıl Ukrayna Kalush Orchestra’nın ‘’Stefania’’ şarkısı ile Eurovision’u kazanmıştı. Ancak Ukrayna’da yaşanılan savaş süreci nedeniyle, yarışmada ikinci sırada yer alan İngiltere 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’nı Liverpool’da ev sahipliği yapıyor.

Eurovision’un salı günü ilk yarı finali, perşembe günü ikinci yarı finali yapıldıı. Bugün de büyük final Türkiye saati ile 22.00’da gerçekleşecek. Finale çıkan 20 ülke arasında, geçen yılın kazananı Ukrayna ve direkt finale çıkan ‘’Büyük Beşli’’ yani Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere var. 20 finalist bu akşam 2023 Eurovison’u kazanmak için yarışacak.

Maalesef yıllardır biz katılamıyoruz ve Eurovision televizyon kanallarında yayınlanmıyor. Peki, biz nereden izleyebiliriz diye soracak olursanız her yıl ev sahipliği yapan ülke adına oluşturulmuş Youtube hesapları var; yarışmanın tamamına bu hesaplarda yapılan canlı yayınlar ile ulaşabilirsiniz.  

Yıllar içinde yarışmaya dair bazı kurallar değişti. Örneğin; artık puanlama sisteminde sadece katılan ülkeler ‘’Ten points goes to….’’ söyleyerek yer almıyor. Artık sıradan insanlar Eurovision uygulaması üzerinden ülkelere ve sanatçılara puan verebiliyor. Katılan ülkelerin verdiği puanlar üstüne bir de insanların uygulama üzerinden verdiği puanlar eklenerek kazanan belirleniyor.  

Bu uygulama ilk başladığında sadece yarışmaya katılan ülkelerde yaşayan insanlar puan verebiliyorken, bu yıl yarışmaya katılmayan ülkeler de puanlamaya dahil olabiliyor. Yani istersek biz de bireysel olarak oy kullanabiliyoruz. Tek bir oy kullanma gibi bir sınırlama yok şimdilik. Yalnız baştan uyarayım, her oy 1 Euro ile ücretlendirilmiş.

Tüm bu bilgiler sonrasında bu yıl kim kazanır sorusu gündemde. Bununla ilgili çeşitli video veya paylaşımlara denk gelmişsinizdir belki. Herkes bir sıralama tahmini yapmaya çalışıyor. Sıralama tahmini yapmak benim için çok zor, çünkü genelde benim müzik zevkim ile oy verenlerin çoğunluğunun zevki her zaman uyuşamayabiliyor. Ben de sizler için 2023 Eurovision Favorilerim Listesi’ni hazırladım. Bakalım ilk 10 sıralamasına girecek kaç tahminde bulunacağım ? 

  1. Çekya – Vesna ”My Sister’s Crown”
  2. Belçika – Gustaph ”Because of You”
  3. Finlandiya – Käärijä ”Cha Cha Cha”
  4. Avusturya- Teyar & Salena “Who the Hell is Edgar?”
  5. Norveç – Alessandra “Queen of Kings”
  6. İsrail – Noa Kirel ”Unicorn”
  7. Polonya – Blanka ”Solo”
  8. Moldova – Paşa Parfeni “Soarele şi luna”
  9. Portekiz – Mimicat ”Ai Coração”
  10. Slovenya – Joker Out ”Carpe Diem”

Bonus ? Hırvatistan – Let 3 “Mama ŠČ!” Bizim de bir sonraki Eurovision’a katılmamız dileğiyle 2024’te bu yazının devamı için görüşürüz <3

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
La la laazım olur: Bartu Küçükçağlayan’ın en sevdiği ilk 5 film
Önceki yazı
Ben playlist insanıyım

Başlıklardan...