Lazım da değil gibi ya: Bartu Küçükçağlayan’ın en sevdiği son 5 film

Evet, en son çok nadir (!) bilinen filmde, Prestij’de kalmıştık. Bartu Küçükçağlayan’ın listesinde en sevdiğim filmle, sıralamamızın altıncı filminden devvam ediyoruuuz.

6-Frances Ha (2012)

Mental olarak problemli (mentally ill) bağlamında benim konfor alanımı oluşturan filmlerden birisi kesinlikle Frances Ha, Greta Gerwig Hanım’ın oyunculuğu, senaryosu, samimiyeti ve her şeyiyle çok güzel bir film. İzleyin, izlettirin ki ‘cinephile’ olmaya adım atan birisi muhtemelen izlemiştir, izlemeyen bir sinefil görüldüğü takdirde de izlemesi için darlanmalıdır.  Bu filmi uzun uzun anlatacağım bi’ ara.

7-Quiz Show (1994)

”Televizyonun ve sistemin seyircileri kandırmasını güzel bir şekilde işleyen bir film”

Dört alanda (en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo dallarında) Oscar’a aday olmasına rağmen Forrest Gump’la aynı sene çıkmış olmasından kaynaklanan bir arada kaynama durumu söz konusu. Yerinde ve yeterli bi’ film.

8- Madeo (2009)

Film, bir annenin oğlunu savunmak için her şeyi yapma isteği etrafında dönerken aynı zamanda bir annenin sevgi ve fedakarlık duygularını, adaletin sınırlarını ve suçun insan psikolojisindeki etkisini keşfediyor. Hem duygusal olarak hem gerilim dolu bir deneyim sunarak Bartu Küçükçağlayan’ın film listesinde sekizinci sıraya yerleşiyor. (Küçük bir detay, Güney Kore filmlerinden hiç haz etmiyor olmama rağmen Madeo benim de beğendiğim nadir filmlerden birisi.)

9-Sideways(2004)

”Ben Alexander Payne’in bu insan filmlerini seviyorum; insanla insanın yolculuğu filmleri.”

Film, Miles ve Jack’in şarap turu esnasında geçirdikleri maceraları konu alan bir Amerikan komedi-dram filmi esasında, iki kişinin orta yaş krizini de açıklıyor aynı zamanda. Ayrıca beş dalda Oscar adayı olmuş ve en iyi film (müzikal-komedi) dalında Altın Küre ödülü kazanmış.

10-Bizim İçin Şampiyon (2018)

 

”fena değil yyaani” yorumu yapabileceğim Bartu Küçükçağlayan’lı film listesinin son ve tek Türk filmi. ”Çok saçma bir şekilde sevdim filmi gerçekten :)”

Dip not: Bu film listesini 22 Ağustos 2019’da, yani taa 4 yıl önce oluşturmuş; eminim güncellemiş ve yeni filmler eklemiştir en sevdiği ilk on filmine diyor ve hiçbir şey bulamadığınız zamanlarda değerlendirmeye alınabilecek bu fimlerle sizi baş başa bırakıyorum, babai!

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Bambaşka bir dizi: Community
Önceki yazı
La la laazım olur: Bartu Küçükçağlayan’ın en sevdiği ilk 5 film

Başlıklardan...