“Şimdi Nerede?”: Tobey Maguire

On üç yıl, iki yeni aktör ve dört filmden sonra bile çoğu kişiye göre hâlâ en iyi spider-man performansı ona ait: Tobey Maguire. Peki hayranları onu özlemle beklerken neden altı senedir oyunculuktan uzak?

“Pleasantville” (Yaşamın Renkleri) ve “Fear and Loathing in Las Vegas” (Vegas’ta Korku ve Nefret) yapımlarıyla adını duyurmasına rağmen asıl ününü 2002 yılında canlandırdığı ikonik süper kahraman “Spider-Man” (Örümcek Adam) filmiyle yakaladı. Bu filmin yarattığı etki çok büyüktü. Çünkü dünyanın en bilinen ve sevilen süper kahramanlarından birinin beyazperdeye ilk ciddi uyarlamasıydı. Neticede 800 milyon doların üzerinde bir hasılatla o yılın en çok izlenen filmlerinden biri oldu. İnsanlar filmle beraber Maguire’ın hayat verdiği Peter Parker karakterinden de çok etkilenmişlerdi. 2004 ve 2007 yıllarında gelen devam filmleri de çok izlendi ve seri toplamda 2 buçuk milyar doların üzerinde gelir elde etti. Ancak kapalı kapıların ardında her şey yolunda gitmiyordu. Yapımcı Avi Arad ve yönetmen Sam Raimi arasında 3. filmin senaryosuyla ilgili bir anlaşmazlık yaşanmıştı ve Raimi hikayede istemediği değişiklikler yapmak zorunda kaldı. Bu da ekrana yansıdı ve filmi beğenenler kadar beğenmeyenlerin de olmasına yol açtı. Her şeye rağmen 4. film için çalışmalara başlandı ama aynı anlaşmazlıklar yeniden yaşanınca film iptal oldu. Böylece serinin dünyanın dört bir yanındaki hayranları hüzne boğuldu.

 

Sony takip eden yıllarda Andrew Garfield ve Tom Holland ile iki yeni seri başlatsa da hayranları en iyi Spider-man’in Tobey Maguire olduğunda hemfikirdi. Maguire ise “her filmde aynı rolü oynuyor” eleştirilerine maruz kalıyor ve özdeşleştiği Spider-man dışında bir role yakıştırılmıyordu. Bununla beraber hayranlarına bağırıp çağırdığı videoların ve karıştığı poker skandalının ortaya çıkmasından sonra kariyeri iyice düşüşe geçti. Eski dostu Leonardo DiCaprio sayesinde F. Scott Fitzgerald’ın aynı adlı eserinden uyarlanan “The Great Gatsby” (Muhteşem Gatsby) filminde rol aldı. Film önemli bir başarı elde etmesine rağmen Maguire her filmde aynı rolü oynadığı eleştirilerinden kurtulamadı. 2014 yılında vizyona giren ve aynı zamanda yapımcısı olduğu “Pawn Sacrifice” (Şah Mat) da gişede çuvallayınca artık kırklı yaşlarına gelmiş bir oyuncu için işler dip noktasını gördü.

 

Evet, Spider-Man 4 hiç gelmeyecek ve Tobey’i bir daha o kostümde görmeyeceğiz. Hatta bir daha yüksek bütçeli yapımlarda rol alır mı bilinmez. Ama kesin olan bir şey var ki bir nesilin çocukluk hatıralarında çok önemli bir yeri var ve daha uzun yıllar “Spider-Man” denince akla ondan başka bir aktör gelecek gibi durmuyor.

Kategori: Şimdi Nerede?
Etiketler:
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Underdogs: RÜFÜS DU SOL
Önceki yazı
“Şimdi Nerede?”: Brendan Fraser

Başlıklardan...