9+9+9 Kere Leyla

Ezel Akay’ın yönetmenliğini yaptığı, başrollerinde ise Demet Akbağ ve Haluk Bilginer’in yer aldığı “9 Kere Leyla” filmi Netflix’te yayınlandı. “Neredesin Firuze”, “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” filmleriyle kendine ait bir çizgisi olan yönetmen Ezel Akay yönetmenler arasında beğendiğim isimlerden biri. Hem oyuncu kadrosu hem de Akay’ın 11 yıl sonra ilk uzun metraj filmi olduğunu bildiğimden beklentim çok yüksekti.

Tam olarak kaçıncı dakikada umudumu tamamen yitirdiğimi bilmesem de filmin büyük bir bölümünü hadi bitsin diye izlediğimi söyleyebilirim. Yüzümde en ufak bir tebessüm bile oluşmadı resmen. Hani karşınızda hocanız espri yapar da gülemezsiniz, ama gülemediğiniz için de üzülürsünüz ya öyle bir şey. Hatta daha bile kötü.

Filmin sahiden kötü mizahını kenara bırakırsam; kostümler, oyuncu seçimi ve oyunculuklar yine de iyiydi diyebilirim. Ama film, tüm bunlar iyi olsa da ortaya seyir keyfi yüksek ve akıcı bir film çıkamayacağının kanıtı olmuş. Haluk Bilginer’in hayal sahnelerini neden o kadar uzun tuttun ey yönetmen? Neden kurgudaki hataları bu kadar gözümüze gözümüze sokmayı tercih ettin? Canım sıkkın.. Filmdeki ölümler silsilesi beni çok yordu.

Özetle film ne kadına şiddet konusuna farkındalık yaratabilmiş durumda, ne de güldürebilmiş durumda.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Bir Araba Yolculuğu Hayal Edin
Önceki yazı
“Şimdi Nerede?”: VCD ve DVD

Başlıklardan...