Adaşım Benim!

Sanatçılar son yıllarda her ne kadar birbirinden farklı ve bir o kadar da güzel şarkılar yapsalar da bazen nasıl olduğunu anlamadığımız bir şekilde bu şarkılar aynı isimlere sahip olabiliyor. Bu gerek tamamen rastlantı olsun gerek önemli bir toplumsal mesaj içerdiğinden olsun gerekse aynı konseptleri işliyor olsun bir şekilde denk gelebiliyor. Ben de sizin için bu adaş şarkılardan bazılarını derledim. Bakalım hangisi sizin tercihiniz olacak? (Bu arada liste günümüze daha yakın şarkıları ele alıyor yoksa çok güzel aynı isime sahip klasik parçalar da var)

“Congratulations”

İlk olarak böyle bir tercih ile başlamak güzel olur diye düşündüm. Post Malone’a karşı Pewdiepie. Posty’nin şarkısı White Iverson şarkısının başarısından hemen sonra bir tekli olarak çıkmış ve Post Malone’u iyice bir ana akım sanatçısına doğru evirtmişti. Öbür tarafta ise Pewdiepie’ın meşhur “T-Series ile olan 100 milyon abone yarışı”nı sonlandıran olay niteliğinde. Yenilgiyi kabul eden Pewdiepie, alaycı bir şekilde T-Series galibiyetini kutluyor. Tercihiniz belli olsa da ikisine de tekrardan bi’ bakın.

“She Wolf”

Birisi 2010’lu yıllara damgasını vurmuş olan David Guetta’nın She Wolf’u, öbürü ise neden böyle bir şarkısı olduğunu pek de anlamadığım Shakira’nın She Wolf parçası. Bana göre tek taraflı olsa da sizin kararınız farklı olabilir. (Yine de en iyi She Wolf şarkısı Megadeth’e ait de olabilir tekrardan gözden geçirmenizi öneririm sevgili okur)

“Closer”

Şimdi de sırada Closer var. Her ne kadar Chainsmokers’ı sevmesem de bu şarkı bir başka. Yani daha doğrusu milletin neden sevdiğini anlıyorum diyelim; güzel bir vokal, dile dolanan bir nakarat. Bir POP ŞARKISINDA olması gereken her şey var. Dediğim gibi POP ŞARKISI, EDM değil (umarım anlarsınız Chainsmokers beyler okuduğunuzu biliyorum çünkü). Öbür tarafta ise R&B’nin krallarından Ne-Yo var. Bu şarkı anlatılmaz yaşanır, o yüzden kesin bi’ bakın derim.

“Stay”

Şimdiyse yine zor bir tercih var karşımızda. Bir tarafta kadife sesli Rihanna ve ona karşı da Zedd’in güzeller güzeli şarkısı. Her ne kadar Zedd’in şarkısı birazcık Chainsmokers havası içerse de Zedd’in yaptığı ufak dokunuşlar onu çok keyifli bir dinlenceye çeviriyor. Rihanna zaten Rihanna söylemeye gerek var mı? (Bu arada Post Malone’un Stay şarkısı da hiç fena değildir)

“Rockstar”

Başka bir Posty şarkısıyla devam ediyoruz. Bu sefer karşısında hem DaBaby hem de Nickelback. Bunun nedeni ise bence bu iki şarkı tek başlarına Post Malone ile baş edemez diye düşündüm. DaBaby’nin parçası her ne kadar popüler olmuş olsa da dinlerken biraz sıkıyor , Nickelback ise bu parçada çok iyi enstürmentallere sahip olsa da vokal olarak yerin dibini görmüş gibi. Özür dilerim Chad Kroeger ama öyle yani..

“Alone”

Yazdığım bir yazıda EDM kapışması olmasa olmazdı zaten. Kırmızı köşede Alan Walker, Mavi köşede Marshmello. Favorisi olmayan bu kapışmaya bir de siz taraf olun istedim. Decider’a kalır mı acaba?

“Say My Name”

Yerinizde duramayacağınız bir kapışma daha. Destiny’s Child’a karşı Bebe Rexha (David Guetta’yı yazdık diye bir daha belirtmek istemedim). Bu tercih birazcık da sizin Soul/R&B mi yoksa Latino/Funk mı sevdiğinizi gösterecek gibi. Şahsen benim tercihim tabi ki Queen Beyoncé ama sizin tercihinizi değiştirmem doğru olmaz. Ya da olur mu?

“My Way”

Her ne kadar burada Frank Sinatra bekleseniz de ağır galip olacağından ve en başta belirttiğim kuraldan dolayı kendisini bu müsabakaya dahil etmedim. Onun yerinde elimizde Calvin Harris ve Ava Max var (Fetty Wap’ı da ağır mağlup olur diye almadım). Bakalım hangisi sizin tercihiniz? Açıkçası favori olmamasına rağmen Ava Max’in şarkısı epey iyi bence dinlerseniz çok seveceksiniz.

“Falling”

Buradaki aynı isimli kapışmamız ise Trevor Daniel ile Alicia Keys arasında. İki şarkı da çok popüler olup birçok ödülü icracısına kazandırmış, ayrıca Billboard 100 listesinde uzun süreler boyunca yukarıda kalmış. Artık hangisi daha iyi o size kalmış.

“Without Me”

Gelelim bu listenin belki de en zor seçimlerinden birine. Eminem’e karşı Halsey. İki sanatçı da kendi türlerinde en önde olan icracılar olsa da bu iki şarkının ünü kendi kitlelerini aşıp bütün dünyayı etkileyen parçalar olduğunu unutmamak lazım. Seçim sizin çünkü ben ikisi arasında net bir karar veremedim. İkisi de çok iyi.

“Without You”

Finale Without Me’den sonra bir de Without You yakışırdı. Avicii’ye karşı Mahmut Orhan. Hem EDM olduğu için hem de ülkemizden de bir sanatçı vermek istediğim için güzel denk geldi galiba. Aslında ilk düşüncem Usher veya Mariah Carey yazmaktı ama milli duygularım kabardı Mahmut Orhan’ı görünce (As bayrakları as as). İki şarkı da gayet güzel. Tercih sizin artık.

Mansiyonlar

S.O.S – Rihanna ve Avicii

Animals – Maroon 5 ve Martin Garrix

Photograph – Ed Sheeran ve Nickelback

Faded – Alan Walker ve ZHU

Sign of the Times – Harry Styles ve Europe

Rain On Me – Lady Gaga ve Ashanti

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Underdogs: Valentino Khan
Önceki yazı
Phoebe’ler Aşkına!

Başlıklardan...