Can Güngör’den Yeni Albüm; Sular Dar

Can Güngör bana sürekli ‘Yalnız ölmeyeceğim değil mi?’ diye sorduruyor ve her şarkısının yeri benim için apayrı. Karantina günlerimiz devam ederken 15 şarkılık yeni bir albüm yayınladı. Nisan ayı içerisinde önden çıkardığı ‘Bahçeden Çocuk Sesi Gelmiyor’ ve adeta bugünlerimiz için yazılmış olan ‘Aslanın Ağzı’ şarkıları albümün duygu yoğunluğunu öncesinde biz dinleyicilerine sezdirmişti.

‘Sular Dar’ albümündeki 15 şarkıdan ikisini daha öncesinde biliyoruz. 2018’de yayınladığı, ‘Teselli’ ve 2019’da yayınladığı, ‘Dışarda Kış’ şarkısı bu albümde de yerini almış. Şarkılarını ‘günlük gibi’ diye tanımlayan ve her şarkıda daha çok benimsediğim müzisyen kendisini tanımlamakta güçlük çekse de genel anlamda müzik yapmanın çok kişisel bir şey olduğuna bizi de ikna ediyor. Alternatif müziğin yükselişte olduğu bu zamanlarda şarkılarında genel olarak bir karamsarlık havası olsa da sesini duyduğumda sanki masal dinliyormuşum gibi içimi huzurla dolduruyor kendisi.

Albüm ön çalışmaları, düzenleme ve kayıt süreciyle birlikte 3 yıllık bir süreci kapsıyor. Enstrümanların büyük bir çoğunluğunu kendisi icra eden Can Güngör’ün Sular Dar albümünde, yaylı ve nefesli orkestra kullanımları, geri vokaller, arp, mellotron ve bas klarnet gibi enstrümanlar albümün ses yelpazesine katkıda bulunuyor. Albümle ilgili belki de en etkileyici nokta, sürükleyici doğası sayesinde 71 dakikayı bulan süresini hissettirmemesi.

Sesini Ver şarkısına stop-motion klip

Sular Dar albümünün çıkış şarkısı Sesini Ver ise çok hoş bir klip ile bizimle buluşuyor. Hikayesi Can Güngör’e ait olan Sesini Ver’in stop-motion çekilen klibi, aşkı hayvan figürleri üzerinden anlatıyor. Karakterlerin hem birbirlerini hem de kendilerini buldukları, bu naif hikayedeki karakterler yaklaşık 20 cm boyunda, tamamı el yapımı ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış.

Kategori: Haberler
Etiketler: , ,
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Van Gogh’tan Theo’ya Mektuplar
Önceki yazı
Lana’dan Mesaj

Başlıklardan...