Kurt Cobain’in Gitarı Açık Arttırmada

Dünyaca ünlü grup Nirvana’nın intihar eden solisti Kurt Cobain’in akustik gitarı açık arttırma ile satışa çıktı. Julien’s Müzayedecilik, Kurt Cobain’in MTV Unplugged performansında kullandığı 1959 model Martin D-18E akustik gitarın açık arttırmaya çıkarıldığını duyurdu. Cobain’in ölümünden 5 ay önce Kasım 1993 yılında çaldığı gitarın başlangıç fiyatının en az bir milyon Dolar olarak belirlenmesi bekleniyor.

Müzayede evi başkanı Darren Julien, New York’ta Nirvana’nın efsanevi MTV Unplugged performansı ile müzik endüstrisini ve pop kültürünü büyük ölçüde büyüten Kurt Cobain’in bu tarihi denebilecek gitarını sunmaktan gurur duyuyor. “Bu önemli gitar, rock müzik ikonlarından birinin, tüm zamanların en unutulmaz canlı performanslarından birinde çaldığı enstrüman olarak rock‘n roll tarihindeki haklı yerini aldı”dedi.

Cobain’in gitarı, bizzat Cobain tarafından punk rock grubu Poison Idea’nın Feel the Darkness albümünün el ilanları ile süslenmiş olan orijinal sert kabuklu kılıfıyla birlikte satılacak.

Geçtiğimiz yıllarda ise Cobain’in Unplugged performansı sırasında giydiği hırka yine Julien’s Müzayedecilik tarafından rekor fiyata alıcı bularak 334 bin Dolar’a satılmış ve şimdiye dek satılan en pahalı hırka unvanını kazanmıştı.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
S A D B O Y S
Önceki yazı
Hiçbir şey yapmamanın da sanatı var…

Başlıklardan...