Hiçbir şey yapmamanın da sanatı var…

Covid19 sebebiyle iyice hareketsizliğe alıştığımız şu günlerde farkında olmadan geriliyoruz. Kötü haberlerin üst üste gelmesiyle stres düzeyimiz artmaya başladı. Peki kendimizi nasıl gevşetebiliriz?

Niksen, giderek daha da popülerleşen bir Hollanda gevşeme tekniği. Bir süre her şeyi yapmayı bırakıp, bir şey düşünmemeye çalış. Evet, şu an Niksen yaptın.

Carolien Hamming, “Kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey yapmamak, boşta kalmak veya herhangi bir şey kullanmadan bir şey yapmak anlamına geliyor” diyor. Tanım biraz kafa karıştırıcı, hiçbir şey yapmadan bir şey yapmak diyince aklınızda tam olarak canlanmaması normal. Amacımız biraz kontrolü bırakıp, sadece durmak. Düşünceleri biraz zihnimizden uzaklaştırmaya çalışmak. Niksen, bilinçli olarak enerjimizi ve zamanımı hiçbir şey yapmamaya odaklanmamızı öneriyor. Bu tembellik zaten derseniz, tek farkı bunu yaparken bilinçli hareket etmeniz.

Yapılan pek çok bilimsel araştırma, fiziksel ve mental olarak uyuşuk, tükenmiş ve bitkin hissetmenin üretkenliği olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor. Aynı araştırmalar gün içinde verilen bilinçli molalarla bu hislerin ve negatif etkilerinin kontrol altına alınabileceğini de gösteriyor.

Görevimiz hiçbir şey yapmamak olduğunda kulağa oldukça kolay geliyor. Ancak her an bir şey düşünmeye alışmış bir insan için ilk denemede oldukça zorlayıcı oluyor. Başlangıçta Niksen’e her gün birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli. İdeal olanı ise haftada bir, herhangi bir randevunuzun veya yükümlülüğünüzün olmadığı bir akşamı Niksen için seçmeniz.

Hiçbir şey yapmamak konusuyla ilgili film, sanat, edebiyat tarihinde sayısız işler yapıldı. Hiçbir şey yapmama sanatının en tanıdık birkaç kahramanıysa sözlüğe “Oblomovluk yapmak” kavramını kazandıran Rus edebiyatının meşhur karakteri Oblomov.

Kategori: Ortaya Karışık
Etiketler: , ,
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Kurt Cobain’in Gitarı Açık Arttırmada
Önceki yazı
Dön Desek Döner Misin?

Başlıklardan...