Erasmus Günlüğü: Bölüm 4

Herkese son kez merhaba! Bu köşemizin son yazısına hoş geldiniz. Bu yazıda işinize yarayabilecek genel tavsiyelerde bulunacağım ve daha detaylı olarak Varşova, Polonya’dan bahsedeceğim.

– Öncelikle hem çokça insan tanımak hem de eğlenmek adına bence mutlaka Erasmus etkinliklerine katılın. Bunları genellikle ESN denilen her okulda bulunan topluluklar düzenliyor, bu toplulukların instagram, facebook vb. sayfalarını bularak buradan takip edebilirsiniz. Bir diğeri eğer yurtta kalıyorsanız orada da büyük ihtimalle birçok uluslararası öğrenci ile tanışmanız mümkün olacaktır, yine yurttaki etkinlikleri sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.
– Banka işlerini rahatlıkla halletmek çok önemli olduğu için Avrupa’da bolca şubesi bulunan uluslararası bir bankaya veya Türk bankası olup orada anlaşmalı olduğu bankalar olan bir bankaya paranızı yatırabilirsiniz. İşlemlerinde komisyon alıp alınmadığına da dikkat edin. Buna ek olarak da bence mutlaka yanınıza biraz nakit para alın.
– Telefon hattı için OrangeFlex bence oldukça uygun fiyatlı ve kullanışlı. Aynı zamanda gittiğiniz bölge haricinde Avrupa içinde de GB hakkınız var o yüzden gezerken kullanmak için de iyi bir seçim olabilir.
– Seyahat kısmına geldiğimizde ise eğer diğer Avrupa ülkelerini gezmek istiyorsanız sık sık Ryanair ve FlixBus sayfalarını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Avrupa içindeki geçişler oldukça uygun ve kolay oluyor. Günübirlik geziler haricinde kalmak istediğiniz yerlerde de pansiyonları ve Airbnb’leri düşünebilirsiniz.

      

Varşova Polonya kısmına geldiğimizde ise bence Erasmus için en uygun şehirlerden biri. Öncelikle kur bakımından oldukça uygun ve birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Hemen her yerde sahiplerinin Türk olduğu lokantalar ve kebapçılar bulmak mümkün. Gezmenin ve yürümenin çok zevkli olduğu oldukça yeşil bir şehir olması yanında, bisikletle ulaşım sağlamaya da oldukça elverişli. Varşova içinde ulaşım sağlamak için öğrenci kartınıza 3 aylık yükleme yapıp bir kere okutarak rahatlıkla otobüs, metro, tramvayı kullanabilirsiniz. Birçok müze ve görülmesi gereken yer var; buralara mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Gece hayatının çok zevkli, güvenli ve aktif olduğunu da unutmayalım. Bunun dışında ucuz alışverişler içinse Biedronka’yı; hazır yemek almak için Zabka’ları tercih edebilirsiniz. Bunun dışında Polonya’nın diğer şehirlerine de mutlaka gitmenizi tavsiye ederim özellikle Krakow’a. Polonya içindeki tren ulaşımı da çok gelişmiş olduğu gibi aynı zamanda öğrenciye yarı fiyatına, tüm bu fırsatları kaçırmayarak oradaki sürenizi en iyi şekilde değerlendirmenizi dilerim.

 

Umarım unutulmayacak güzellikteki anılarla dolu harika bir Erasmus deneyimi yaşarsınız! Eğer destek lazım olursa Erasmus Günlüğü Radyo Hacettepe’de sizi bekliyor olacak.

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Bu albümleri neden seviyorum?
Önceki yazı
Kurak günler rüzgar gibi esti!

Başlıklardan...