Ozan Kotra’nın İlk Solo Albümü ‘Hava Durumu’

Öncelikle Ozan kotra’ya bize bu güzel albümü verdiği ve üretmeye devam ettiği için teşekkür ediyorum. Ozan Kotra, Flört grubunun konserlere çıkmadığı, stüdyo kaydı yapmadığı 16 aylık dönemde hazırladığı ilk solo albümü ‘Hava Durumu’nu, 15 Mayıs Cuma  tüm dijital platformlarda ve plak formatında yayımlandı.

Anadolu Rock, Funk, Jazz gibi müzik türlerinin işlendiği bu albümde, aşk, sevgi gibi olmazsa olmaz konuların dışında, Ozan Kotra’ya has bir anlayışıyla ve absürd yaşanmışlıkları işliyor.

Hava Durumu; analog synthesizerlardan, nefesli sazlara, kimi zaman bas gitar ve davul ritimlerinden, akustik gitar melodilerine kadar geniş bir çerçevede müzikalitesini sunuyor. ‘Mehtaba Karşı’, ‘Hasta mı oldun’ gibi şarkılar, 20 yıl önce yazılmış. Sözleri revize edilip albüm repertuvarına dahil edildi. ‘Hava Güzel Kadıköy’de’ ise stüdyo kayıtları bittikten sonra yazıldı ve albüme sonradan eklendi. Plağın son şarkısı ‘Humbarap Yaya’ Ozan’ın, oğlu Poyraz’a bebekliğinde söyleyip, onu güldürdüğü uyduruk bir tekerlemenin şarkılaşmış hali. Poyraz’da bu kayıtta babasına eşlik etmiş..

Kotra, albümünü şu sözlerle anlatmış: “Genç bir müzisyen olarak ilk başladığım andan itibaren hep bir grup müzisyeni oldum ve böyle de anıldım. Flört’le beraber, neredeyse 30 yıllık bu süreçte, elbette pek çok macera yaşadım ve hayat yolunda pek de tercih etmeme rağmen, son derece çetrefilli, komik-trajikomik, başarılarla dolu ama son kertede kendine özgü hikayesi olan bir müzisyen olarak, işimi büyük bir aşkla yapmaya gayret ettim. İşte “Hava Durumu” bu yolculuğun şu anki dönemime kadar olan süreci, bir anlamda kişisel olarak anlatan ve bir grup müzisyeni çerçevesi dışında kaydettiğim ilk albüm. Bir anlamda, solo bir kariyerin pek zararı olmayacağını ve kendi adımla bir şeyler yapma heyecanıyla, gerek sektörden gerekse özel hayatımdaki dostlarımın da desteğiyle, benim için karanlık sayılabilecek bir dönemde, moral gücü çok yüksek bir ruh haliyle kaydettiğim bu albümün, Türk müzik tarihine hoş bir sada bırakmasını hedefledim.”

Kategori: Haberler
Etiketler: , , ,
Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Bir YouTuber’ın Diğer Yüzü
Önceki yazı
Ludovico Einaudi’den “12 Songs From Home”

Başlıklardan...