This Is Tamino

2023 yılında en güzel deneyimlerimden biri birçok konsere gitme fırsatı yakalamam oldu. Bunların başını da iple çektiğim Tamino konseri geldi. Zaten kendisini ilk albümünden beri severek takip ediyorum fakat bu konserle hayranlığım kat ve kat arttı.

Sevdiğim sanatçılara derinlemesine baktığımız bu seride sıra Tamino’da. Öyleyse öncelikle biraz kendisini tanıyalım.

Tam adı Tamino-Amir Moharam Fouad olan Tamino 24 Ekim 1996’da Belçikia’da doğdu.  Babası Mısırlı ve annesi Belçikalı olan Tamino çocukken ebeveynlerinin ayrılması ile kardeşiyle birlikte annesi  tarafından Belçika’da büyütüldü. İsmi ”Prince of Egypt” müzikalinin karakteri prensten geliyor. Belki de müzisyen olmak genlerinde yatıyordu çünkü dedesi Moharam Fouad, ünlü bir Mısırlı şarkıcı ve film yıldızıydı. Müziğindeki en büyük farklılık da bu doğu-batı kültürünün karışımının onda gösterdiği olağan etki oldu.

 

İlk albümü soyadıyla aynı isimli ”Amir” 2018’de yayınlandı. Yoğun orkestra müziği, inanılmaz güçlü vokalleri ve İngilizce sözlerin doğu stili nameleriyle dinleyiciye aktarıldığı bir albüm. Şarkı sözlerinde şairane bir tavır alan Tamino bu yetenek bütünlüğünü birleştirerek gerçekten çok özel bir iş yapıyor. Habibi ve Indigo Night iki en popüler eseri bu albümde yer alıyor. Bu albümün bendeki yeri çok ayrı gerçekten favorilerimi seçmek çok zor ama sizler için birkaçını şuraya iliştireyim, yine de ben hepsini baştan sona dinlemenizi öneririm.

Kendisi görsel işlerinde kardeşiyle birlikte çalışıyor, o da hali hazırda çok güzel olan bu müziğe resim katıyor. Bunlara da bakın derim.

 

Gelelim ikinci ve şimdilik son albümüne: Sahar. 2022’de yayınlanan bu albümü ilkine nazaran daha akustik, daha sakin ve yumuşak melodiler içeriyor. Hikaye anlatıcılığının güçlü yanını yine ortaya koymaya başaran Tamino hem kendi tarzını korumayı hem de dinleyicilerini yepyeni bir sesle buluşturmayı başarıyor. Yine bence baştan sona dinleyin ama ben sizin için birkaç tane öneri bırakayım.

 

Bu da canlı dinlemek isteyenler için bakabilecekleri bir konser:

 

Canlı sahnesine tanık olmuş biri olarak kayıttan daha güzel ve büyüleyici olduğunun garantisini verebilirim. Gelecek aylarda Mitski ile tura çıkacak olan Tamino neyse ki çoğu sanatçıların turlarında unuttuğu ülkemizi ve bu bölgeleri sık sık ziyaret ediyor. Bir dahaki gelişinde bu fırsatı kaçırmayın derim. Daha sunacağı çok şeyi olan bu müzisyenin gelecekteki işlerini dört gözle bekliyor onlar gelene kadar elimizdeki ile idare ediyoruz.

Serinin sonraki bölümüne kadar müzikle kalın!

 

 

 

Bu yazıyı paylaşın:
Sonraki yazı
Variety Studios
Önceki yazı
Müzikal Dinlemeye Başlamak İsteyenlere Bir Rehber

Başlıklardan...